Kompletna ignorancja i niewiedza skutkiem liberalnego nauczania w Norwegii

Aktualizacja: 2008-02-11 11:49 am

Zdecydowana większość uczniów norweskich szkół średnich, zupełnie nie zna najnowszej historii – wynika z raportu Gallupa, ośrodka badania opinii publicznej.

Informacja o tym, że 65 procent Norwegów w wieku 15-20 lat nie wie kto to był Pol Pot, 64 procent nie słyszało o czymś takim jak Gułagi, 75 procent nie ma pojęcia o programie chińskim “Wielki Skok Naprzód” epoki Wielkiego Mao, a ponad 1/3 respondentów była przekonana, że “komunizm poprawił poziom życia ludziom” – wywołało burzę w prasie norweskiej.

Badania przeprowadzone przez TNS Gallup dla Civita, jeden z ośrodków think tank, na statystycznej grupie 998 uczniów, jedynie potwierdzają inną szeroko dyskutowaną wiadomość, że norwescy 15-latkowie w międzynarodowym rankingu PISA oceniającym wiedzę, wypadli niezwykle niekorzystnie. Wskazuje to na kryzys w liberalnym systemie nauczania zaadoptowanym w Norwegii w ostatnich latach. Z drugiej strony, niemal każdy norweski uczeń słyszał o Auschwitz oraz o Murze Berlińskim – czego można było się spodziewać po nasyceniu medialnym eksponującym wyselekcjonowane tematy i promującym schematyczne myślenie.

Raport został z miejsca zaatakowany przez różne strony, szczególnie przez środowiska broniące systemu liberalnego. Dla pocieszenia wskazano na jeszcze gorsze wyniki uczniów w Szwecji, gdzie w badaniach z 2007 roku wynika, iż aż 90 procent nie ma pojęcia co to było i co oznacza słowo “Gułag”, a praktycznie nikt nie słyszał słowa “Bolszewik”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1690 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]