Kompletna ignorancja i niewiedza skutkiem liberalnego nauczania w Norwegii

Zdecydowana większość uczniów norweskich szkół średnich, zupełnie nie zna najnowszej historii – wynika z raportu Gallupa, ośrodka badania opinii publicznej.

Informacja o tym, że 65 procent Norwegów w wieku 15-20 lat nie wie kto to był Pol Pot, 64 procent nie słyszało o czymś takim jak Gułagi, 75 procent nie ma pojęcia o programie chińskim „Wielki Skok Naprzód” epoki Wielkiego Mao, a ponad 1/3 respondentów była przekonana, że „komunizm poprawił poziom życia ludziom” – wywołało burzę w prasie norweskiej.

Badania przeprowadzone przez TNS Gallup dla Civita, jeden z ośrodków think tank, na statystycznej grupie 998 uczniów, jedynie potwierdzają inną szeroko dyskutowaną wiadomość, że norwescy 15-latkowie w międzynarodowym rankingu PISA oceniającym wiedzę, wypadli niezwykle niekorzystnie. Wskazuje to na kryzys w liberalnym systemie nauczania zaadoptowanym w Norwegii w ostatnich latach. Z drugiej strony, niemal każdy norweski uczeń słyszał o Auschwitz oraz o Murze Berlińskim – czego można było się spodziewać po nasyceniu medialnym eksponującym wyselekcjonowane tematy i promującym schematyczne myślenie.

Raport został z miejsca zaatakowany przez różne strony, szczególnie przez środowiska broniące systemu liberalnego. Dla pocieszenia wskazano na jeszcze gorsze wyniki uczniów w Szwecji, gdzie w badaniach z 2007 roku wynika, iż aż 90 procent nie ma pojęcia co to było i co oznacza słowo „Gułag”, a praktycznie nikt nie słyszał słowa „Bolszewik”.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content