Aktualizacja strony została wstrzymana

Sąd w Jerozolimie orzekł o ekstradycji do USA chasydzkiego pedofila

Sąd izraelski wydał decyzję o zezwoleniu na deportację do Stanów Zjednoczonych Avrohom Mondrowitza, podejrzanego o pedofilię i serię molestowań seksualnych żydowskich dzieci ultra-ortodoksyjnej chasydzkiej społeczności na Brooklynie.

Mondrowitz został w 1985 roku oskarżony o pedofilię i inne przestępstwa natury seksualnej, kiedy to jako członek sekty Ger Hassidic „udawał rabina i psychologa specjalizującego się w leczneniu trudnych dzieci.” Gdy tylko władze wszczęły śledztwo przeciwko niemu i zamierzały go aresztować, zbiegł on w 1984 roku z Nowego Jorku do Izraela.

Amerykański Departament Stanu dwukrotnie wnosił pozew o ekstradycję, lecz „trudności prawne utrudniały procedurę”. Pierwszy wniosek o ekstradycję wydany 22 lata temu został odrzucony przez stronę izraelską, ponieważ pedofilia nie była ujęta w umowie ekstradycyjnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Po nowelizacji umowy w styczniu 2007 roku, drugi wniosek o ekstradycję wniesiony został we wrześniu 2007 roku. W dwa miesiące później Mondrowitz został aresztowany w Jerozolimie.

Sędzia Nava Ben Or z Sądu Najwyższego w Jerozolimie orzekł w niedzielę, 10 lutego br., że okres przedawnienia w przypadku Mendrowitza nie został wypełniony, gdyż zatrzymał się w momencie przybycia oskarżonego do Izraela.


Skip to content