Sąd w Jerozolimie orzekł o ekstradycji do USA chasydzkiego pedofila

Aktualizacja: 2008-02-10 8:46 pm

Sąd izraelski wydał decyzję o zezwoleniu na deportację do Stanów Zjednoczonych Avrohom Mondrowitza, podejrzanego o pedofilię i serię molestowań seksualnych żydowskich dzieci ultra-ortodoksyjnej chasydzkiej społeczności na Brooklynie.

Mondrowitz został w 1985 roku oskarżony o pedofilię i inne przestępstwa natury seksualnej, kiedy to jako członek sekty Ger Hassidic “udawał rabina i psychologa specjalizującego się w leczneniu trudnych dzieci.” Gdy tylko władze wszczęły śledztwo przeciwko niemu i zamierzały go aresztować, zbiegł on w 1984 roku z Nowego Jorku do Izraela.

Amerykański Departament Stanu dwukrotnie wnosił pozew o ekstradycję, lecz “trudności prawne utrudniały procedurę”. Pierwszy wniosek o ekstradycję wydany 22 lata temu został odrzucony przez stronę izraelską, ponieważ pedofilia nie była ujęta w umowie ekstradycyjnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Po nowelizacji umowy w styczniu 2007 roku, drugi wniosek o ekstradycję wniesiony został we wrześniu 2007 roku. W dwa miesiące później Mondrowitz został aresztowany w Jerozolimie.

Sędzia Nava Ben Or z Sądu Najwyższego w Jerozolimie orzekł w niedzielę, 10 lutego br., że okres przedawnienia w przypadku Mendrowitza nie został wypełniony, gdyż zatrzymał się w momencie przybycia oskarżonego do Izraela.


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1686 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]