Prof. Szarota: Współpraca z fundacją “Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” nie ma sensu

Aktualizacja: 2009-12-16 11:48 pm

Jedyny Polak opuszcza radę naukową niemieckiej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, mającej budować muzeum wypędzeń. Prawdopodobnie powodem odejścia prof. Szaroty są insynuacje chadeckich europosłów dotyczące jego przeszłości.

– Doszedłem do wniosku, że dalsza współpraca z tą fundacją nie ma sensu – mówił portalowi Fronda.pl wzburzony prof. Tomasz Szarota. – Powodów jest bardzo dużo, nie chcę ich podawać – dodał naukowiec. Historyk był jedynym Polakiem zasiadającym w radzie naukowej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

Tą decyzją zasmucony jest inny polski historyk, dr Bogdan Musiał. – Uważam, że lepiej by było, gdyby został w radzie. Jest niezależnym historykiem, a teraz w tym ciele nie będzie nikogo z polskiej strony. W radzie naukowej Fundacji nie ma w ogóle specjalistów od historii naszego regionu – mówi autor książki „Na zachód po trupie Polskiportalowi Fronda.pl.

Na początku grudnia grupa 16 europosłów Unii Chrześcijańsko-Społecznej wystosowała do ministra spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle list, w którym żąda od niego, by prześwietlił życiorys także „polskich członków rady”. Liberał nie zgadza się bowiem na to, by w radzie fundacji zasiadała szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach, która w 1990 roku jako posłanka chadeków głosowała przeciwko ratyfikacji polsko-niemieckiego traktatu granicznego.

Prof. Szarota był jedynym Polakiem związanym z instytucją, w dodatku nie zasiadał w jej radzie zarządzającej, lecz naukowej.

Prof. Szarota jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków XX wieku. Jego najbardziej znane prace to “Okupowanej Warszawy dzień powszedni”, “Źycie codzienne w stolicach okupowanej Europy”, czy “Niemcy i Polacy. Wzajemne postrzeganie i stereotypy”.

Urodzony w 1940 roku historyk jest synem literaturoznawcy Rafała Marcelego Blütha, który został rozstrzelany przez Niemców kilka tygodni przed dniem narodzin Tomasza Szaroty.

sks

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16697 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]