Prof. Szarota: Współpraca z fundacją „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” nie ma sensu

Jedyny Polak opuszcza radę naukową niemieckiej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, mającej budować muzeum wypędzeń. Prawdopodobnie powodem odejścia prof. Szaroty są insynuacje chadeckich europosłów dotyczące jego przeszłości.

– Doszedłem do wniosku, że dalsza współpraca z tą fundacją nie ma sensu – mówił portalowi Fronda.pl wzburzony prof. Tomasz Szarota. – Powodów jest bardzo dużo, nie chcę ich podawać – dodał naukowiec. Historyk był jedynym Polakiem zasiadającym w radzie naukowej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

Tą decyzją zasmucony jest inny polski historyk, dr Bogdan Musiał. – Uważam, że lepiej by było, gdyby został w radzie. Jest niezależnym historykiem, a teraz w tym ciele nie będzie nikogo z polskiej strony. W radzie naukowej Fundacji nie ma w ogóle specjalistów od historii naszego regionu – mówi autor książki „Na zachód po trupie Polskiportalowi Fronda.pl.

Na początku grudnia grupa 16 europosłów Unii Chrześcijańsko-Społecznej wystosowała do ministra spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle list, w którym żąda od niego, by prześwietlił życiorys także „polskich członków rady”. Liberał nie zgadza się bowiem na to, by w radzie fundacji zasiadała szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach, która w 1990 roku jako posłanka chadeków głosowała przeciwko ratyfikacji polsko-niemieckiego traktatu granicznego.

Prof. Szarota był jedynym Polakiem związanym z instytucją, w dodatku nie zasiadał w jej radzie zarządzającej, lecz naukowej.

Prof. Szarota jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków XX wieku. Jego najbardziej znane prace to „Okupowanej Warszawy dzień powszedni”, „Źycie codzienne w stolicach okupowanej Europy”, czy „Niemcy i Polacy. Wzajemne postrzeganie i stereotypy”.

Urodzony w 1940 roku historyk jest synem literaturoznawcy Rafała Marcelego Blütha, który został rozstrzelany przez Niemców kilka tygodni przed dniem narodzin Tomasza Szaroty.

sks

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/niemcy_beda_sie_sami_bawic_w_centrum_przeciwko_wypedzeniom

Skip to content