Rocznice bitew OUN-UPA świętami narodowymi

Ihor Juchnowskij, prezes ukraińskiego Instytut Pamięci Narodowej, skierował do sekretariatu prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki spis bitew, które mają być uznane za zwycięstwa oręża ukraińskiego. Większość z walk, których rocznice mają być obchodzone jako święta narodowe, to zwycięstwa zbrojnej formacji OUN-UPA „nad okupantem sowieckim, niemieckim i polskim”.

IPN pominął fakty kolaboracji OUN-UPA z Niemcami i rzezi dokonanych masowo na Polakach z Wołynia, Galicji, Podola i Polesia. Lista bitew została ułożona zgodnie z ukazem prezydenta Juszczenki z 13 listopada 2009 roku, który nakazuje podjęcie przez wszystkie instytucje publiczne działań zmierzających do godnego uczczenia i świętowania najważniejszych momentów w historii Ukrainy. Jak powiedział gazecie „Komersant Ukrainy” wiceprezes IPN Władysław Werstiuk, na liście uwzględniono prawie 30 dat bitew „od czasów starożytnych po czasy nie bardzo odległe”.
Inicjatywę historyków z IPN pozytywnie oceniło ukraińskie Ministerstwo Obrony Ukrainy. Resort będzie także zmieniał patronów jednostek wojskowych i zamiast bohaterów sowieckich na sztandarach znajdą się także nazwiska przywódców OUN-UPA, takie jak: Roman Szuchewycz, Kłym Sawur, Mykoła Lebed’ i Stepan Bandera. – Źołnierz ukraiński ma być wychowywany na ojczyźnianych tradycjach wojskowych – uważa szef wydziału wychowania patriotyczno-wojskowego i tradycji Ministerstwa Obrony Ukrainy Wiaczesław Bugil.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 17 grudnia 2009, Nr 295 (3616) | http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091217&typ=sw&id=sw14.txt

Skip to content