Władze MPK Poznań mówią nie Męczennikom XXI wieku. Wyślij protest !

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu odmówiło wywieszenia w tramwajach i autobusach plakatów zapraszających wiernych na Drogę Krzyżową za współczesnych męczenników chrześcijaństwa w różnych krajach świata, gdyż namawiają one rzekomo do waśni religijnych.

Zaplanowane na piątek 8 lutego nabożeństwo miała poprzedzić akcja plakatowa w pojazdach komunikacji miejskiej. Na trzech z nich organizatorzy Drogi Krzyżowej umieścili nazwy krajów, w których dochodzi do prześladowania wyznawców Chrystusa: Arabii Saudyjskiej, Indii i Korei Północnej. Opatrzono je rysunkami płonących kościołów, zakrwawionej chrzcielnicy oraz drutu kolczastego.

Prezes MPK, Wojciech Tulibacki w uzasadnieniu odmowy na rozwieszenie plakatów napisał, iż „nie pełnią one funkcji informującej o samym wydarzeniu jakim jest Droga Krzyżowa, lecz mówią o prześladowaniu chrześcijan (…) w sposób wyrwany z kontekstu politycznego i historycznego tak, jakby miały namawiać do waśni religijnych”.

Prezes przypomniał, iż przeprowadzona dwa lata temu podobna akcja – gdy w poznańskich tramwajach i autobusach wywieszono plakaty ze zdjęciami więzionych i zamordowanych głównie w krajach islamskich wyznawców Chrystusa – „została negatywnie przyjęta zarówno przez pasażerów, jak i media lokalne i ogólnopolskie”.

„W związku z powyższym, kierując się głównie bezpieczeństwem naszych pasażerów, jak i koniecznością zachowania pełnej neutralności kulturowej i wyznaniowej nie mogę pozytywnie rozpatrzyć prośby” – podkreślił Tulibacki. MPK wyraziło jedynie zgodę na umieszczenie w pojazdach plakatów z informacją o czasie i miejscu nabożeństwa.

„W Drodze Krzyżowej zapowiedzieli swój udział przedstawiciele lokalnych władz, więc nie spodziewaliśmy się, że może nas spotkać akt dywersji ze strony spółki publicznej” – stwierdził w środę na konferencji prasowej Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Rady Fundacji św. Benedykta, która jest głównym organizatorem nabożeństwa.

Czerwiński zarzucił szefowi MPK „występowanie w roli cenzora”. „Tym bardziej jest to dziwne, że urząd cenzury zlikwidowano w Polsce w 1989 roku” – ironizował podczas spotkania z dziennikarzami prezes Fundacji św. Benedykta.

Droga Krzyżowa za współczesnych męczenników chrześcijaństwa odbędzie się w Wielkim Poście w Poznaniu już po raz trzeci. Gdy dwa lata temu przed nabożeństwem rozwieszono plakaty ze zdjęciami represjonowanych chrześcijan, w tym zastrzelonego w Turcji włoskiego księdza Andrei Santoro, wywołało to oburzenie części środowisk muzułmańskich w Polsce.

Napiszmy do MPK co o tym myślimy

Zarząd Spółki
sekretariat@mpk.poznan.pl
061-866-16-15
866-37-08

Rzecznik Prasowy
rzecznik@mpk.poznan.pl
061-866-16-15
866-37-08

Dział Obsługi Klientów – skargi
skargi@mpk.poznan.pl
061-869-93-61 wew. 238

Dział Obsługi Klientów – odwołania
odwolania@mpk.poznan.pl
061-869-93-61 wew. 238


Klub Miłośników Pojazdów Szynowych
kmps@mpk.poznan.pl

Skip to content