Austriacki karykaturzysta obraża Jezusa i kreuje się na męczennika

„Bóg” z trzema penisami i ukrzyżowany Jezus Chrystus w koszulce z sierpem i młotem oraz swastyką – to poczucie humoru, jakie serwuje czytelnikom austriackiego tygodnika karykaturzysta Manfred Deix. Wiedeńscy diakoni skarżą go za obrazę religii i promocję nazizmu.


Fragment jednej z karykatur.

Fragment jednej z karykatur.

Dwie karykatury, opublikowane 12 i 19 listopada, dotyczą tematu „Boga” i „Krzyża”. Na pierwszej Deix zastanawia się, jak Bóg wygląda i przedstawia go jako kosmitę z jednym okiem, bądź nagiego trojaczka syjamskiego, składającego się z białego, czarnego i żółtego człowieka. Z kolei drugi obrazek przedstawia m.in. „międzykulturowy kompromis” w sprawie krucyfiksu – Jezus Chrystus wisi na krzyżu zakończonym półksiężycem, zaś na sobie ma czerwoną koszulkę z sierpem i młotem oraz swastyką.

Nie spodobało się to katolikom wiedeńskiej archidiecezji, w imieniu których trzech diakonów zwróciło się do prokuratury o sprawdzenie, czy obrazki nie łamią prawa w zakresie obrazu uczuć religijnych, a także nie propagują nazizmu. – Nie chcemy być nadwrażliwi, chodzi nam o to, by pokazać granice w myśl pluralistycznego współżycia opartego na tolerancji – twierdzi jeden z wnioskodawców, Max Angermann.

Sprawą oburzony jest sam sprawca zamieszania. – Oni muszą mi najpierw udowodnić, że Bóg tak nie wygląda, albo że nie wyglądał. Ja tylko się zastanawiałem – kpi sobie Deix. – Najwyraźniej członkowie oficjalnego Kościoła katolickiego idą teraz drogą, którą wytyczyli radykalni muzułmanie i prześladują karykaturzystów – oburza się rysownik.

sks/Der Standard

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/austriacki_karykaturzysta_obraza_jezusa_i_kreuje_sie_na_meczenni

Skip to content