Anglia: O tym jak ruchliwe dzieci w łonie matki uratowały jej życie

35-letnia Brytyjka, która poczuła po raz pierwszy ruchy bliźniaków w swoim łonie, ucieszyła się tak jak wszystkie matki z wyraźnych oznak nowego życia, jednak dopiero później zdała sobie sprawę, że te niezwykle ruchliwe dzieci dosłownie uratowały jej życie.

Gdy Michelle Stepney przewieziona została w 17 tygodniu ciąży z objawami poronienia, lekarze stwierdzili raka macicy, jednak ku swemu zdziwieniu odkryli, że doszło do oderwania się guza. Okazało się bowiem, że ruchliwe dzieci „wykopały” rosnący tumor, który gdyby nie ciąża, prawdopodobnie mógłby niewykryty rozwinąć się w poważniejsze stadium.

Lekarze zaproponowali natychmiast chemoterapię i histerektomię, które to zabiegi spowodowałyby zabicie dzieci, jednak matka chcąc je ratować zdecydowała się jedynie na lekką terapię chemiczną. „Nie mogłam uwierzyć, gdy lekarze powiedzieli mi, że dzieci spowodowały oderwanie się guza. […] Czułam jak kopały, ale nie zdawałam sobie sprawy jak skuteczne to kopanie okazało się. Zawdzięczam swoje życie moim dziewczynkom i nigdy nie mogłabym się zgodzić na aborcję.”

Zdrowe dziewczynki przyszły na świat w grudniu 2006 roku, a pani Stepney wraz z mężem Scottem, świętowali niedawno ich pierwsze urodziny. Przeprowadzone badania nie wykazują u matki śladów nowotworu. Pani Stepney została 12 lutego br. w Londynie nominowna do specjalnej nagrody Woman of Courage przyznawanej przez organizację walki z rakiem Cancer Research UK Race for Life.

„Czułam cudowne wsparcie ze strony męża i nie wiem jak przeszłabym przez to wszystko bez niego. Czuję się szczęśliwa i pewnego dnia powiem swoim córkom jak uratowały życie swojej mamusi.” – powiedziała wzruszona pani Stepney.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content