Homoseksualiści tworzą sieć organizacji w Europie Wschodniej

W tym tygodniu do Warszawy przybędzie „elita” społeczności homoseksualnych północno-wschodniej Europy, by powołać ponadnarodową organizację – donosi tygodnik „Newsweek Polska”. W spotkaniu organizacji gejów, lesbijek, bi- i transseksualistów z regionu Mórz Bałtyckiego i Barentsa (7-9 lutego) ma wziąć udział 55 przedstawicieli organizacji homoseksualnych z 10 państw.

Zamierzamy powołać pierwszą w Europie Wschodniej sieć skupiającą stowarzyszenia mniejszości seksualnych – mówi „Newsweekowi” Jonas Hansson ze Szwedzkiej Federacji Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów, która jest głównym organizatorem spotkania.

Według niego przedmiot zainteresowania sieci będzie zależał od potrzeb środowisk homoseksualnych w należących do organizacji krajach – informuje „Newsweek Polska”. – Mogą być to np. akcje dotyczące ochrony zdrowia, zabezpieczeń przed HIV, opieka nad wiekowymi członkami społeczności czy pozyskiwanie pieniędzy – wyjaśnia Hansson.

Po prostu, gdy coś będzie wymagało wspólnej interwencji, np. w europarlamencie, będziemy współpracować. Z przemocą i ostracyzmem geje i lesbijki spotykają się także w Rosji czy na Łotwie – mówi Marta Abramowicz, wiceprezeska polskiej Kampanii przeciw Homofobii, która uczestniczy w organizacji spotkania.

Według tygodnika o wybór Warszawy, jako miejsca konferencji usilnie zabiegały polskie organizacje homoseksualne. – Ważną rolę odegrały też negatywne relacje z poprzednią ekipą rządzącą i negatywny odbiór homoseksualistów w społeczeństwie. Chcemy pokazać, że robimy też inne rzeczy poza organizowaniem parad – mówi Hansson.

Źródło: „Newsweek Polska”


Za: PiotrSkarga.pl


Skip to content