Polskie autostrady najdroższe w Europie

Aktualizacja: 2009-12-10 1:01 pm

Polskie autostrady wyprzedziły całą Europę. Nie chodzi jednak o jakość czy długość, a o cenę przejazdu. Zarządcy dróg szykują podwyżki, mimo że kolejne odcinki okazują się bublami i trzeba je remontować. Niestety, umowy są tak skonstruowane, że nie można zablokować podwyżek.

Opłaty za przejazd tą drogą wzrosną po Nowym Roku. Chodzi o blisko 150-kilometrowy odcinek A2 od Konina przez Poznań do Nowego Tomyśla. Trasa jest zarządzana przez Autostradę Wielkopolską.

Dziś żeby przejechać ten kawałek drogi samochodem osobowym, trzeba stanąć trzy razy przed bramkami i każdorazowo zapłacić 11 zł, czyli 22 gr za kilometr. O ile drożej będzie za kilka miesięcy jeszcze nie wiadomo, ale podwyżka ma nie być drastyczna – zapewniają przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej.

Emocje wśród kierowców budzi też 61-kilometrowa autostrada A4 z Krakowa do Katowic. Firma Stalexport Autostrada Małopolska zaraz po remoncie podniosła opłaty z 13 zł za cały odcinek do 16 zł (czyli 26 gr za kilometr) – obowiązują one od grudnia br.

Podwyżek nikt nie może zablokować, bo tak jest skonstruowana umowa koncesyjna. Nieoficjalnie wiadomo, że opłata może jeszcze wzrosnąć nawet do 27 zł za cały odcinek. Kierowcy wyliczyli, że polskie autostrady uchodzą za jedne z najdroższych w Europie – informuje “Metro”.

www.dziennik.pl

Za: Goniec.com -- [Org. tytuł: « Polskie autostrady sÄ… najdroższe»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16447 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]