Aktualizacja strony została wstrzymana

ONZ opuści „rasistowską i faszystowską” Szwajcarię?

Decyzja Szwajcarów o zakazie budowy minaretów w ich kraju wzbudza spore kontrowersje. Minister spaw zagranicznych Szwecji chce wycofania instytucji ONZ z Genewy, a premier Turcji wyzywa Helwetów od faszystów i rasistów.

– Wprowadzenie w Szwajcarii drogą referendum zakazu budowania minaretów może sprawić, iż ONZ zrezygnuje z działalności na jej terytorium – napisał na swoim blogu minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt. Jego zdaniem paradoksem jest, iż Turcja obecnie zmierza ku „coraz większej otwartości i tolerancji”, a państwo europejskie oddala się od tych zasad. W Genewie swoją siedzibę ma wiele instytucji Narodów Zjednoczonych, m.in. Międzynarodowa Organizacja Praca i Światowa Organizacja Zdrowia.

Także rząd Turcji wyraził swoje oburzenie wynikami referendum. – To wyraz wzrostu nastrojów rasistowskich i faszystowskich w Europie – twierdzi premier kraju Recep Tayyip Erdogan. – Islamofobia jest tak samo zbrodnią przeciwko ludzkości, jak antysemityzm – dodał podczas spotkania swojej partii AKP.

Jednak według organizacji praw człowieka i Unii Europejskiej to Turcja jest krajem, w którym kwestia praw religijnych, narodowościowych i obywatelskich pozostawia wiele do życzenia. Nawet praktykowanie dominującej religii – islam sunnicki – podlega wielu regulacjom ze strony państwa. Państwo jest najwyższym autorytetem islamskim. Wszyscy duchowni sunniccy mają status urzędników państwowych. Sytuacja innych wyznań, w tym zwłaszcza chrześcijan, jest dużo gorsza.

sks/Gazeta.pl/Kath.net

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/onz_opusci_rasistowska_i_faszystowska_szwajcarie

Skip to content