Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy uratowali niedzielę

Nie tylko w sprawach rozliczenia się z przeszłością warto czasami uczyć się od Niemców.

Niemieckie Kościoły uratowały niedzielę

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wzmocnił ochronę niedzieli i innych dni świątecznych w Niemczech. Dzisiaj wydał wyrok, w którym przychylił się do pozwu Kościołów katolickiego i ewangelickiego przeciwko decyzji władz Berlina o otwarciu sklepów przez 10 niedziel w ciągu roku.

Sędziowie sprzeciwili się szczególnie decyzji o otwarciu sklepów w Berlinie w cztery niedziele Adwentu wskazując, że jest to sprzeczne z konstytucyjnym prawem o ochronie niedzieli. W uzasadnieniu Trybunał podkreślił, że niedziele i dni świąteczne są nie tylko „dniami wolnymi od pracy” ze względów religijnych ale również czasem osobistego wypoczynku pracowników i chroni także ich prawo do uczestnictwa w życiu społecznym.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, abp Robert Zollitsch, z satysfakcją przyjął decyzję Trybunału i powiedział w Bonn, że „tym samym wzmocniono niedzielę” oraz podkreślił, że „dzień ten jest ważnym dobrem kultury dla całego społeczeństwa”.

Decyzja Trybunału „to dowód, że komercja nie jest priorytetem i niedziela jest zarezerwowana dla wypoczynku. Wskazano wyraźnie na różnicę między niedzielami a dniami robotniczymi” – powiedziała prezes Synodu Kościołów Ewangelickich w Niemczech Katrin Göring.

tom / Karlsruhe

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego | http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2415

Skip to content