Brazylia: Ekskomunika za używanie i rozprowadzanie pigułek „dzień po”

Brazylijski arcybiskup Jose Sobrinho potępił plan urzędników miejskich w mieście Recife, by rozprowadzać pigułki wczesnoporonne w czasie zbliżającego się oficjalnego festiwalu karnawałowego i ostrzegł, że wszystkim tym, którzy będą je stosowali lub rozprowadzali, grozi ekskomunika – donosi LifeSiteNews.com.

Taka polityka jest niegodziwa i niemoralna, i w tym wypadku zarówno ci, którzy używają, jak również ci, którzy namawiają do ich używania dopuszczają się przestępstwa zagrożonego ekskomuniką – powiedział arcybiskup Cardoso.

Hierarcha zauważył także, że dystrybucja prowokującej aborcję pigułki jest „nienormalnym i niezgodnym z prawem działaniem,” ponieważ w Brazylii aborcja jest nielegalna.

Arcybiskup sprzeciwiając się „nienormalnemu i bezprawnemu” planowi naraził się urzędnikom, ale jego stanowisko pokrywa się z opinią większości obywateli kraju. Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że 87 procent Brazylijczyków uważa, że dokonanie aborcji jest „czynem moralnie złym”, natomiast tylko 1 proc. popiera aborcję w każdym wypadku.

– Wyniki badań są jak zimny prysznic dla proaborcyjnej strategii ministra zdrowia Jose Gomesa Temporao i pokazują niezbicie tendencję, którą można było zaobserwować na podstawie ubiegłorocznych wyników badań opinii publicznej. Rządowe kampanie proaborcyjne kłócą się z tym, co sądzą zwykli Brazylijczycy – stwierdził profesor etyki dziennikarskiej na uniwersytecie Navarra, Carlos Alberto di Franco.

Brazylijczycy są przeciw aborcji. Nie jest to tylko opinia, to fakt statystycznie mierzalny w sondażu opinii publicznej. Jedynie z tego powodu rząd jest bardziej opieszały w prowadzeniu polityki proaborcyjnej. Istnieją kwestie moralne, które wykraczają poza zwykłe statystyki, jednak legalizacja aborcji dzisiaj i właśnie teraz byłaby całkowicie niedemokratycznym aktem – dodał Di Franco.

Recife zamieszkuje 1,4 miliona osób. Co roku odbywa się tutaj barwny festiwal karnawałowy. Zdaniem burmistrza miasta, Joao Paulo Lima e Silva pigułki poronne nie byłyby rozdawane by zachęcać do seksu, lecz na wypadek niebezpieczeństwa zgwałcenia, bądź gdyby się okazało, że prezerwatywy były uszkodzone.

Biskup Antonio Augusto Dias Duarte z Komisji ds. Źycia i Rodziny Episkopatu Brazylii powiedział: – Kościół nie sprzeciwia się radosnemu świętowaniu karnawału, ale banalizacja ludzkiej seksualności jest czymś, czego nie można tolerować. To służy jedynie zmniejszeniu zahamowań i zachęceniu do orgiastycznych zachowań. Chociaż pigułka jest zaliczona do środków antykoncepcyjnych, krytycy twierdzą, że powoduje ona aborcję. Kościół sprzeciwia się zarówno jednemu, jak i drugiemu.

Biskup Duarte skrytykował także federalny plan rządowy, by dystrybuować miliony prezerwatyw w czasie wszystkich karnawałowych festiwali w kraju, które rzekomo mają pomóc w walce z AIDS i zapobiec przenoszeniu drogą płciową innych chorób w największym kraju wyznania rzymskokatolickiego.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl


Skip to content