Fundacja “Prawo do Śmierci” apeluje do psychiatrów, by więcej zabijali

Aktualizacja: 2009-12-1 4:53 pm

W Holandii od 200 do 300 cierpiących na choroby psychiczne prosi o eutanazję. Pozytywną odpowiedź otrzymuje dwóch lub trzech. Zwolennicy eutanazji zarzucają lekarzom „niechęć do papierkowej roboty” i „strach wobec śmierci”.

Były prezes fundacji “Prawo do Śmierci” prof. prawa Eugene Sutorius, zwrócił uwagę, że psychiatrzy w Holandii masowo odmawiają pacjentom pomocy w eutanazji. – Boją się papierkowej roboty, boją się, że będą ścigani i boją się śmierci – powiedział, cytowany przez portal NRC, podaje „Rz”.

Przyjęta w 2002 roku ustawa o eutanazji gwarantuje pomoc w samobójstwie zarówno fizycznie, jak i psychicznie chorym, których stan jest „beznadziejny”, a cierpienie „nie do zniesienia”. W 2008 roku tylko dwa z 2331 przypadków rozpatrywanych przez komisje ds. eutanazji dotyczyły pacjentów psychiatrycznych.

– Cierpienie tych pacjentów może być równie nieznośne jak wiele form cierpienia fizycznego – zauważył Sutorius. – Czy psychiatrzy powinni bardziej niż inni lekarze wzbraniać się przed nadawaniem biegu wnioskom o wspomagane samobójstwo? Czy nie jest okrucieństwem odmawianie pacjentom tego prawa, kiedy się wie, że i tak mogą się zabić? – pytał.

MaRo/Rp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16211 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]