Aktualizacja strony została wstrzymana

Proces beatyfikacyjny o. Waltera Ciszka, SJ: materiały wysłane do Watykanu

Diecezja Allentown (stan Pennsylvania) oficjalnie poprosiła Watykan o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ojca Waltera Ciszka, SJ, który przez ponad 20 lat przebywał na zesłaniu w Rosji Sowieckiej.

Po 16 latach zbierania dokumentacji, Diecezja przesłała dwa tygodnie temu do Watykanu sześć kartonów zawierających tysiące stron dokumentów, w tym zeznania 45 świadków dotyczących życia i działalności ojca Ciszka.

O. Walter Ciszek urodził się 4 listopada 1904 roku w Shenondoah (Pennsylvania), w 1928 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, święcania otrzymał w 1937 roku w Rzymie, skąd w 1938 roku wysłany został do Polski. Po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę w 1939 roku, ks. Ciszek został aresztowany przez NKWD i pod zarzutami szpiegostwa (wpierw na rzecz Niemiec, później jako szpieg Watykanu) przesiedział wiele lat w samotnej celi więzienia, podczas 5-letniego pobytu na Łubiance. Po tym wysłany został do ciężkich obozów pracy na Syberii, gdzie spędził 23 lata. W wyniku rozmów Waszyngtonu z Chruszczowem, zwolniony w 1955 roku, opuścił ZSSR w 1963 roku i powrócił do USA. Swoje wspomienia i przeżycia opisał w książce „Z Bogiem w Rosji” (With God in Russia). Zmarł 8 grudnia 1984 roku. W 1990 roku, ma mocy decyzji bp. Michael J. Dudick, rozpoczęto oficjalny wstępny etap procesu beatyfikacyjnego.

 

Skip to content