Szwecja: Homoseksualiści będą już mogli oddawać krew

Aktualizacja: 2009-12-1 4:32 pm

Szwedzki departament zdrowia (Socialstyrelsen), będący rządową agencją Ministerstwa Zdrowia, oznajmił o nowych procedurach umożliwiających oddawanie krwi przez homoseksualistów, pod warunkiem złożenia przez dawcę oświadczenia, iż “nie współżył on z innym mężczyzną przez okres co najmniej jednego roku”.

Decyzja ma wejść w życie 1 marca 2010 roku i znacznie rozluźni dotychczasowe warunki oddawania krwi przez honorowych dawców. Ze względów zdrowotnych przepisy zakazywały dotychczas oddawanie krwi przez homoseksualistów i biseksualistów. Pod naciskiem lobby homoseksualnego dokonano  przewrotu w systemie zdrowotnym. Jakkolwiek za wprowadzeniem zmian opowiadali się – jak się określa – “specjaliści od medycyny”, to są one sprzeczne z obowiązującymi we wszystkich krajach świata przepisami zabraniającymi oddawania krwi homoseksualistom, przepisami które opierają się na solidnych i sprawdzonych podstawach hematologii.

Z nowych przepisów wyrażają zadowolenie ugrupowania homoseksualne. Fredrik Nilsson, szef szwedzkiej federacji homoseksulistów – RFSL, mówi: “Wydaje mi się, że dyskryminowanie całej grupy jest złem i dobrze się stało, że doszło do bardziej uczciwego załatwienia sprawy.” Nilsson zaznacza jednak, że przepisy są obwarowane tyloma warunkami, iż trudno będzie im sprostać. “Umieścili oni tyle strasznych uwarunkowań, że w praktyce będzie prawie niemożliwe abym mógł oddać krew gdybym się na to zdecydował.”

Departament początkowo zamierzał wyznaczyć termin “abstynencji” na pół roku, jednak “w procesie konsultacji”, pod falą krytyki zwiększył okres do 12 miesięcy. Szwedzka Agencja Produktów Medycznych (Läkemedelsverket) zaznaczyła, że wprowadzenie nowych przepisów uniemożliwi oferowanie szwedzkich produktów z krwi na rynkach Unii Europejskiej.  Wobec tego postuluje się wprowadzenie “dwóch osobnych linii w centrach pobierania krwi” – jednej dla wszystkich dawców, a drugiej – dla dawców-homoseksualistów.

Dawcy-homoseksualiści będą zmuszeni wypełniać szczegółowe formularze i ujawniać swoją historię stosunków seksualnych, jednak uczciwość tej grupy dawców jest oficjalnie kwestionowana, gdyż “dotychczasowe badania pokazują, iż wielu homoseksualistów oddaje krew, pomimo obowiązujących przepisów”, a jak stwierdza rzeczniczka agencji zdrowia, Monica Axelsson “Ludzie nie mówią prawdy”.


Kolejność ukazywania się informacji:

  1. Bibula –  12-1-2009
  2. Korwin-Mikke.pl – 12-2-2009
  3. Rzeczpospolita Online –  12-2-2009
  4. Fronda.pl – 12-2-2009


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Local
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16196 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]