Nowy Prymas Polski, chociaż jest arcybiskupem, będzie chodził w stroju kardynała

Aktualizacja: 2009-11-29 4:43 pm

Metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński obejmie urząd prymasa Polski 19 grudnia tego roku. Zdecydował w tej sytuacji, że jako prymas będzie nosił strój kardynalski. Taki przywilej nadał metropolitom gnieźnieńskim Papież Benedykt XIV ponad 250 lat temu.

18 grudnia kard. Józef Glemp skończy osiemdziesiąt lat i – zgodnie z decyzją Benedykta XVI sprzed trzech lat – przekaże tytuł prymasa – abp. Henrykowi Muszyńskiemu. Sam będzie używał tytułu „Prymas senior”.

– Arcybiskup Muszyński będzie korzystał z przywileju papieskiego i jako prymas Polski będzie używał purpury kardynalskiej – wyjaśnia portalowi Tvp.info rzecznik prasowy Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski. Dodał, że list Benedykta XVI z 1 listopada 2006 roku rozstrzygnął już kwestię prymasostwa w Polsce i termin przejęcia urzędu.

Jednak już w marcu abp Muszyński przechodzi na emeryturę i jeśli Ojciec Święty nie przedłuży mu po raz kolejny urzędowania i mianuje nowego arcybiskupa gnieźnieńskiego, tytuł prymasa na początku przyszłego roku powędruje do innego, młodszego hierarchy.

W Polsce po raz pierwszy dochodzi do sytuacji, w której prymas przechodzi na emeryturę i przekazuje swój urząd następcy (poprzednicy kard. Glempa pełnili go dożywotnio).

Tradycyjnie tytuł prymasa Polski przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim, jednak od 1946 roku do 1992 roku metropolita gnieźnieński był równocześnie arcybiskupem stolicy – dlatego kolejni prymasi rezydowali w Warszawie. Później Stolica Apostolska pozostawiła ten tytuł kard. Glempowi jako “kustoszowi relikwii św. Wojciecha”, zaznaczając jednak, że w przyszłości będą się nim posługiwali nie metropolici warszawscy, lecz gnieźnieńscy.

MaRo/Tvp.info

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Chociaż jest arcybiskupem, będzie chodził w stroju kardynała»]

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16150 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]