Szwajcarzy: “Nie” dla minaretów

Aktualizacja: 2009-11-29 11:32 am

Większość Szwajcarów w referendum opowiedziała się przeciw budowie minaretów przy meczetach – podaje szwajcarska telewizja, powołując się na pierwsze wyniki zakończonego w południe głosowania.

56 proc. Szwajcarów jest przeciwnych budowaniu w ich kraju minaretów – wynika z głosów oddanych w 23 kantonach. Nie są jeszcze znane wyniki referendum w 3 kantonach.


Tylko w 4 kantonach mieszkańcy byli przeciwko zakazowi: w Genewie, Bazylei kantonie Vad i Neuchatel. W pozostałych większość mieszkańców – ponad 60 proc. – nie chce budowy minaretów.

Referendum zorganizowała Szwajcarska Partia Ludowa, a dokładnie jej młodzieżówka. Bez problemu zebrała ona 100 tys. podpisów pod inicjatywą, dzięki czemu doszło do referendum.

Szwajcarska Partia Ludowa jest bardzo zadowolona ze wstępnych wyników. Pozostałe ugrupowania są zaskoczone tak dużym poparciem dla tej inicjatywy. Eksperci zwracają uwagę, że wynik jest wyrazem obaw Szwajcarów przed islamem, a szczególnie fundamentalizmem islamskim.

W Szwajcarii żyje około 400 tys. muzułmanów, z czego 50 tys. to wiernie praktykujący. Tym samym islam jest drugą co do wielkości, religią w tym kraju. Spośród 150 meczetów jedynie cztery posiadają minarety.

AJ/Tvn24.pl/IAR

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16144 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]