Kalifornia: Propozycja wprowadzenie w domach i biznesach zdalnie sterowanych termostatów

Aktualizacja: 2008-01-22 8:38 pm

Kalifornijska Komisja ds Energii, instytucja rządu stanowego, zaproponowała wprowadzenie nowego wymogu przepisów budowlanych, polegającego na obowiązkowym instalowaniu urządzeń do zdalnej kontroli temperatury w domach i budynkach biznesowych.

Według opublikowanej propozycji o nazwie Programmable Communicating Thermostat – PCT, wszystkie domy oraz budynki nie-rezydencyjne, mają być wyposażone w bezprzewodowe systemy radiowe przesyłające sygnały o cenie energii elektrycznej oraz dozwolonym zakresie temperatur w pomieszczeniu. Podczas szczytu największego zużycia energii, właściciel domu będzie mógł zmienić temperaturę, jednak tylko w zakresie +- 4 stopni.

Zdając sobie sprawę z ogromnej ilości zużywanej energii elektrycznej – w społeczeństwie amerykańskim często zupełnie marnowanej poprzez lansowaną filozofię bezmyślnego konsumpcjonizmu – rząd próbuje zmusić obywateli do oszczędności energii, jednak sposób i podejście do problemu jest krytykowane zarówno przez zwykłych obywateli jak i przez specjalistów. Naukowiec z Mercatus Center przy George Mason University, Jerry Ellig powiedział, że “Jeśli rząd chce działać zdecydowanie, na pewno może zaoszczędzić energię tym sposobom i osiągnąć swój cel, ale sposób ten nazwałbym najgorszym z możliwych.” Ellig podkreśla, że tego rodzaju odgórne narzucanie warunków korzystania z prądu, nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb poszczególnych obywateli, np. ich wymagań medycznych.

Komisja stanowa podejmie 30 stycznia br. decyzję o dalszych losach propozycji, choć sądzi się, że szanse na wprowadzenie w życie są [na razie] niewielkie.

 

DODANO 22-1-07: Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej stanowej Komisji ds Energii, propozycja o wprowadzeniu zdalnie kontrolowanych termostatów PCT, nie znajdzie się w nowych regulacjach budowlanych.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1609 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]