Nowy Jork: Największy sklep fotograficzny – należący do Chasydów – ponownie oskarżony o dyskryminację

Największy  w Stanach Zjednoczonych sklep oferujący sprzęt fotograficzny –  słynny B&H z główną siedzibą na Dziewiątej Avenue na Manhattanie – został ponownie oskarżony o dyskryminajcę pracowników.

Naskinsha Cushnie, w imieniu swoim oraz trzech innych pracownic firmy, pozwała B&H o dyskryminację, gdyż firma nie zezwoliła jej na zmianę stanowiska, z kasjerki na pracę w biurze, motywując to „zakazem opierającym się na prawie żydowskim”, mającym zabraniać zatrudniania kobiet na stanowiskach sprzedawców. Jakkolwiek B&H zaprzecza obecnym zarzutom, to w 2007 roku firma zapłaciła 4,3 miliona dolarów kary za dyskryminację pracowników latynoskich.

Firma B&H należy do właścicieli żydowskich i zatrudnia w większości Żydów ortodoksyjnych. W sumie, w firmie pracuje 1500 osób. Sklep na Mahattanie ma powierzchię 6 i pół tysiąca metrów kwadratowych, a magazyn na Brooklynie prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych. Sklep  odwiedza dziennie ponad 10 tysięcy klientów, a wiele tysięcy dokonuje zakupów przez internet.

Żydzi niemal w całości opanowali rozprowadzanie sprzętu fotograficznego w Ameryce i są oni obecnie właścicielami niemal wszystkich ważniejszych punktów sprzedaży, włączając w to sklepy internetowe, oferujące sprzęt fotograficzny, elektronikę fotograficzną, sprzęt audio i video. Praktyka wielu klientów pokazuje [w tym Redakcji Bibuły], że obsługa internetowa i telefoniczna znanych i mocno reklamowanych tego typu sklepów, również tych reklamowanych w najpoważniejszych periodykach dla profesjonalistów-fotografów, często nie mieści się w żadnych standardach krajów cywilizowanych. Dochodziło np. do obrzucania wyzwiskami klienta, który nie zgodził się na narzucane warunki tzw. sprzedaży wiązanej (np. przy chęci zakupu reklamowanej kamery, narzucano zakup drogiego osprzętu, baterii, statywów), rzucania słuchawką, itp. W statystykach działającego w USA biura zbierającego zażalenia od klientów – Better Business Bureau (BBB) – mnożą się skargi na tego typu firmy. Działają one niekiedy naraz pod kilkudziesięcioma nazwami. (Np. firma „Broadway Photo” z siedzibą na Brooklynie, posiadająca najgorszą ocenę „F” w biurze BBB, działa pod nazwami: A&M Photo World, Camera Addict, DBuys, Dbuys.com, Inc., Digital Liquidators LLC, Buy Digital, BUYDIGITAL.Com, buyplasma.com, Millennium Camera, Preferred Photo, Prestige Camera, Quest4Cameras, Qwest Camera LLC, Real Deal Shop, Regal Camera, Time 2 Envy, Top Choice Digital, Top Choice Digital World, Wild Digital LLC. Prezydentem firmy jest Ben Z. Cohen, zarejestrowanym właścicielem Marvin Schwartz).

Najprostszym testem sprawdzenia właścicieli tych sklepów – bez sięgania do dokumentów miejskich czy stanowych – jest zwykłe zerknięcie na godziny otwarcia tych punktów: większość z nich zamykana jest w piątki o 3 po południu (przed rozpoczęciem szabatu), a otwierana w niedzielę rano. Sklepy zamknięte są również podczas wszystkich świąt żydowskich.

Jak pisał w 2005 roku portal TMCnet.com: „Każdego ranka, z wyjątkiem sobót, autobusy zatrzymują się na jednym z rogów ulic na Manhattanie i brodaci mężczyźni w czarnych garniturach i filcowych kapeluszach, z modlitewnikami pod pachą, rozmawiając w języku jidish stawiają kroki po chodniku i znikają w ceglanym budynku. Ale nie wchodzą oni ani do synagogi ani do szkoły jeshiwa. Wchodzą oni do sklepu B&H Photo-Video, jednego z największych i najsłynniejszych sklepów fotograficznych na świecie. […] Sklep B&H określany jest jako „Beard and Hats” („Brody i Kapelusze”), ponieważ pracuje w nich wielu chasydzkich Żydów.”

Jak relacjonuje TMCnet, w samym sklepie panuje rozgardiasz, krzyki, popychanie, a jak określają niektórzy klienci, atmosfera pasuje bardziej do bazaru arabskiego lub – właśnie – żydowskiego, niż stosunków klient-sprzedawca w cywilizowanych krajach.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Village Voice | http://blogs.villagevoice.com/runninscared/archives/2009/11/bh_photo_sued_f.php | TMCnet | http://www.tmcnet.com/usubmit/2005/nov/1216152.htm

Skip to content