Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: Stany Zjednoczone i Izrael zostały usunięte z listy państw podejrzanych o stosowanie tortur

Kanada usunęła Stany Zjednoczone i Izrael z listy państw podejrzanych o stosowanie tortur. To odpowiedź na gniewne reakcje obu sojuszników. Kłopotliwa lista znajduje się w podręczniku dla dyplomatów, który jest częścią szkolenia na temat stosowania tortur na świecie. Kanadyjski MSZ twierdzi, że doszło do nieporozumienia.

Minister spraw zagranicznych Kanady Maxime Bernier wyraził ubolewanie z powodu zamieszania, jakie wywołał wewnętrzny dokument, ujawniony przez kanadyjskie media. Stany Zjednoczone i Izrael wymienione są w nim jako państwa, w których są stosowane tortury – obok między innymi Syrii, Iranu, Egiptu, Chin i Meksyku. W dokumencie opisano też więzienie na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo. Jako tortury opisane są stosowane tam niektóre metody przesłuchań. Autorzy dokumentu piszą na przykład, że więźniowe są pozbawiani snu, przetrzymywani w długotrwałej izolacji i rozbierani do naga.

„Lista niesłusznie zawiera naszych najbliższych sojuszników” – napisał w oświadczeniu Maxime Bernier. „Poleciłem, by podręcznik został przeanalizowany i zmieniony” – dodał minister.

Kontrowersyjny dokument wchodzi w skład materiałów szkoleniowych dla dyplomatów. Na pytanie dlaczego USA i Izrael znalazły się na liście, Bernier odpowiedział, że podręcznik „miał prowokować do dyskusji podczas zajęć”. 

IAR/GJ

Za: prawy.pl

 

Skip to content