Kanada: Stany Zjednoczone i Izrael zostały usunięte z listy państw podejrzanych o stosowanie tortur

Aktualizacja: 2008-01-20 9:12 am

Kanada usunęła Stany Zjednoczone i Izrael z listy państw podejrzanych o stosowanie tortur. To odpowiedź na gniewne reakcje obu sojuszników. Kłopotliwa lista znajduje się w podręczniku dla dyplomatów, który jest częścią szkolenia na temat stosowania tortur na świecie. Kanadyjski MSZ twierdzi, że doszło do nieporozumienia.

Minister spraw zagranicznych Kanady Maxime Bernier wyraził ubolewanie z powodu zamieszania, jakie wywołał wewnętrzny dokument, ujawniony przez kanadyjskie media. Stany Zjednoczone i Izrael wymienione są w nim jako państwa, w których są stosowane tortury – obok między innymi Syrii, Iranu, Egiptu, Chin i Meksyku. W dokumencie opisano też więzienie na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo. Jako tortury opisane są stosowane tam niektóre metody przesłuchań. Autorzy dokumentu piszą na przykład, że więźniowe są pozbawiani snu, przetrzymywani w długotrwałej izolacji i rozbierani do naga.

“Lista niesłusznie zawiera naszych najbliższych sojuszników” – napisał w oświadczeniu Maxime Bernier. “Poleciłem, by podręcznik został przeanalizowany i zmieniony” – dodał minister.

Kontrowersyjny dokument wchodzi w skład materiałów szkoleniowych dla dyplomatów. Na pytanie dlaczego USA i Izrael znalazły się na liście, Bernier odpowiedział, że podręcznik “miał prowokować do dyskusji podczas zajęć”. 

IAR/GJ

Za: prawy.pl

 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1601 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]