Ukraina: 4 lata więzienia za rozprowadzanie antysyjonistycznej literatury

Sąd w Kijowie skazał 43-letniego Vasilija Ostrinskiego na cztery lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za „rozprowadzanie antysemickiej literatury” – podaje agencja izraelska JTA powołując się na ukraiński dziennik Segodya.

Przywódcy żydowscy na Ukrainie są niezadowoleni z wyroku sądu, gdyż ten odrzucił apel prokuratury o skazanie za „nawoływanie do nienawiści rasowej”.

Rabin Moshe Reuven Azman, jeden z głównych rabinów ukraińskich powiedział, ze „Społeczność żydowska miała nadzieję, że sprawa ta będzie nauczką pokazującą, że system sprawiedliwości jest rzeczywiści gotowy do walki z antysemityzmem.”

Przestępstwo Ostrinskiego miało polegać na rozprowadzaniu na dworcach kolejowych i przystankach metra w Kijowie, broszur zatytułowanych „Żydowski faszyzm”, „Syjonizm przeciwko ludzkości” i „Ostrzeżenie dla Ameryki”.

Ostrinski jest członkiem Prawosławnej Partii Monarchistycznej (dokł. Russian Orthodox Monarchic Party) i – jak wskazuje depesza agencji – śledzeniem przypadków rozprowadzania broszur zajmowały się Ukraińskie Służby Specjalne.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content