Przebudzenie biskupów w USA? Bp Tobin zabronił pro-aborcyjnemu kongresmenowi P. Kennedy przystępowania do komunii św.

Aktualizacja: 2009-11-22 11:01 am

Demokratyczny kongresmen Patrick Kennedy z Rhode Island, syn senatora Teda Kennedy i bratanek b. prezydenta J. F. Kennedy, ujawnił, że biskup Thomas Tobin zakazał mu przystępowania do komunii św., w związku ze wspieraniem tzw. prawa do aborcji, czyli zabijania nienarodzonych dzieci.

W wywiadzie dla lokalnej gazety The Providence Journal, opublikowanym w niedzielnym wydaniu internetowym, P. Kennedy przyznał, że bp Toben wydał zakaz przystępowania do komunii św. “Biskup poinstruował mnie abym nie przystępował do komunii św. oraz dodał, że wydał odpowiednie decyzje innym księżom diecezjalnym, aby nie udzielali mi komunii św.” – przyznał P. Kennedy w wywiadzie przeprowadzonym w piątek, 20 listopada br.

Podczas wcześniejszych rozmów pomiędzy bp. Tobinem a kongresmenem, biskup wyjaśnił skutki nałożonej kary. P. Kennedy ujawnił, że bp Tobin stwierdził, iż “Nie jestem dobrym praktykującym katolikiem, gdyż zająłem pozycję [pro-aborcyjną] jako przedstawiciel władzy publicznej.”

Kennedy może odwołać się decyzji biskup do odpowiednich władz w Watykanie, choć w tego typu dysputach Watykan nie zmieni decyzji biskupa. Prawo kościelne uznaje decyzję biskupa jako obowiązującą w całej jego diecezji, w tym przypadku dotyczy to każdego kościoła w diecezji Rhode Island.

Kennedy odmówił odpowiedzi czy zastosuje się do zakazu biskupa.

Biskup Thomas Tobin należy do nielicznej grupy niekonformistycznych hierarchów Kościoła w Stanach Zjednoczonych, którzy poważniej wcielają naukę Kościoła w życie, nie obawiając się publicznie krytykować przedstawicieli władzy politycznej.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Provident Journal | AP
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15947 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]