Aktualizacja strony została wstrzymana

Wnuk Mahatmy Gandhi: Izrael i Żydzi to „najwięksi gracze światowej kultury śmierci”

74-letni Arun Gandhi, wnuk Mahatmy Gandhi, nazwał Izrael i Żydów „największymi graczami w światowej kulturze śmierci”.

Na blogu internetowym prowadzonym przez pisma Washington Post i Newsweek, Arun Gandhi napisał 7 stycznia br., że „Żydowska tożsamość zamknęła się na wydarzeniach Holokaustu.[…] Jest to bardzo dobry przykład tego, jak społeczność może nadużyć doświadczenia historycznego, aż do momentu, w którym zaczyna się tracić przyjaciół.” Gandhi dodał również, że widzi bardzo niejasno przyszłość Żydów, ponieważ „wierzą oni, w to, iż mogą oni przeżyć opierając się jedynie na broni i bombach.”

Wpis Aruna Gandhi wywołał ogromną ilość komentarzy, z jednej strony oskarżając go o antysemityzm, a z drugiej popierając go i pokazując wpływy żydowskie i prawdziwe źródło konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W trzy dni później ukazało się wyjaśnienie, w którym Gandhi tłumaczy, że jakkolwiek dalej stoi na stanowisku krytycznie oceniającym używanie przemocy przez Izrael, to nie twierdzi, że wszyscy Żydzi popierają ten stan rzeczy.

Odezwały się również głosy krytyki ze strony organizacji żydowskich. Dyrektor American Jewish Committee napisał, że „Sugerowanie jakoby Żydzi używają [tematu] Holokaustu kosztem innych, jest karygodne. […] Powiedzmy jasno: Izrael od samego swego założenia przed 60 laty przez ONZ, szuka pokojowego współżycia i bezpieczeństwa ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Izrael nie został stworzony jako państwo militarne, ani nie pragnie dominować nad innymi ludźmi, tak jak to Gandhi sugeruje.”

Arun Gandhi mieszka w Stanach Zjednoczonych skąd prowadzi od wielu lat ośrodek promujący pokój na świecie. Znany jest z oskrej krytyki przemocy stosowanej przez Izrael.

 

KOLEJNOŚÄ† ukazywania się informacji (o krytyce Izraela i Żydów):

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content