Czy odkrywcy Ameryki przywieźli do Europy… syfilis?

Aktualizacja: 2008-01-16 5:17 pm

Genetyczne badania naukowe, opublikowane w specjalistycznym piśmie Public Library of Science/Neglected Tropical Diseases wskazują na możliwość przywiezienia syfilisu z Ameryki do Europy przez pierwszych podróżników, którzy wrócili po odkryciu Nowego Kontynentu.

Dotychczasowe hipotezy, zwane hipotezami Kolumba, wskazujące na możliwość przywiezienia syfilisu i innych chorób, opierały się głównie na fakcie nie występowania tych chorób w Europie i pojawieniu się ich dopiero po powrocie pierwszych podróżników. Pierwsza epidemia syfilisu wybuchła w Europie w 1493 roku. Nowe badania genetyków potwierdzają tę tezę i wskazują, że podróżnicy przywieźli ze sobą nowe organizmy, które przyczyniły się do pierwszej epidemii syfilisu.

Badaniami nad korelacjami ewolucyjnymi organizmów związanych z syfilisem, zajmowala się Kristin N. Harpen, genetyk molekularny z Emory University (Atlanta, stan Georgia), George J. Armelagos, antropolog specjalizujący się od 30 lat w badaniach nad pochodzeniem syfilisu, oraz Michael S. Silverman, kanadyjski lekarz chorób zakaźnych.

Badania zaraz po opublikowaniu spotkały się raczej z chlodnym przyjęciem części środowisk naukowych. W krytyce opublikowanej przez Connie J. Mulligan z University of Florida, Steven J. Norris z University of Texas i Sheila A. Lukehart z University of Washington, padają słowa ostrzegające przed “wyciąganiem konkluzji co do ewolucji “podgatunków” organizmów”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1590 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]