Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy odkrywcy Ameryki przywieźli do Europy… syfilis?

Genetyczne badania naukowe, opublikowane w specjalistycznym piśmie Public Library of Science/Neglected Tropical Diseases wskazują na możliwość przywiezienia syfilisu z Ameryki do Europy przez pierwszych podróżników, którzy wrócili po odkryciu Nowego Kontynentu.

Dotychczasowe hipotezy, zwane hipotezami Kolumba, wskazujące na możliwość przywiezienia syfilisu i innych chorób, opierały się głównie na fakcie nie występowania tych chorób w Europie i pojawieniu się ich dopiero po powrocie pierwszych podróżników. Pierwsza epidemia syfilisu wybuchła w Europie w 1493 roku. Nowe badania genetyków potwierdzają tę tezę i wskazują, że podróżnicy przywieźli ze sobą nowe organizmy, które przyczyniły się do pierwszej epidemii syfilisu.

Badaniami nad korelacjami ewolucyjnymi organizmów związanych z syfilisem, zajmowala się Kristin N. Harpen, genetyk molekularny z Emory University (Atlanta, stan Georgia), George J. Armelagos, antropolog specjalizujący się od 30 lat w badaniach nad pochodzeniem syfilisu, oraz Michael S. Silverman, kanadyjski lekarz chorób zakaźnych.

Badania zaraz po opublikowaniu spotkały się raczej z chlodnym przyjęciem części środowisk naukowych. W krytyce opublikowanej przez Connie J. Mulligan z University of Florida, Steven J. Norris z University of Texas i Sheila A. Lukehart z University of Washington, padają słowa ostrzegające przed „wyciąganiem konkluzji co do ewolucji „podgatunków” organizmów”.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content