W. Brytania: rząd ukrywa dane o aborcji dzieci z wadami wrodzonymi

Aktualizacja: 2009-11-19 10:56 pm

Brytyjski rząd chce zapobiec publikacji danych statystycznych na temat aborcji dzieci z niewielkim wadami genetycznymi. W związku z tym ministerstwo zdrowia zwróciło się do Sądu Najwyższego z prośbą o zwieszenie działania ustawy o wolności informacji.

W październiku Trybunał ds. Informacji, będący rządowym organem rozpatrującym skargi dotyczące przestrzegania ustawy o wolności informacji, zezwolił organizacji Pro Life Alliance na przeglądanie i publikowanie statystyk aborcyjnych. Jednak ministerstwo zdrowia odmówiło dostępu do nich, twierdząc, że mogłoby to doprowadzić do identyfikacji kobiet, u których przeprowadzono aborcję w późnym okresie ciąży. Prawnicy z ministerstwa zdrowia uznali, że są to informacje „wrażliwe, osobiste i prywatne”. Stąd odmowa dostępu do nich, a tym bardziej ich publikacji.

Zgodnie z brytyjską ustawą aborcyjną dzieci nienarodzone, u których rozpoznano w wyniku badań prenatalnych poważne upośledzenie, mogą zostać „usunięte” w dowolnym okresie ciąży, praktycznie nawet tuż przed samym rozwiązaniem. Ustawa ta nie precyzuje jednak dokładanie, co należy rozumieć pod pojęciem „poważne upośledzenie”, a tym bardziej nie podaje kryteriów, którymi powinni się kierować lekarze, kwalifikujący kobiety ciężarne do aborcji.

Julia Millington z Pro Life Alliance skrytykowała postępowanie przedstawicieli ministerstwa zdrowia. – To naganne trwonienie pieniędzy publicznych i czasu sądu na bezowocną walkę w celu ukrycia tego typu informacji – powiedziała gazecie „The Daily Telegraph”. Millington dodała, że organa państwowe muszą postępować jawnie i w sposób przejrzysty, a nie ukrywać istotne fakty.

Ministerstwo zdrowia przyznaje, że w ubiegłym roku uśmiercono w ten sposób oficjalnie co najmniej 1900 dzieci, ale nie podaje specyfikacji, określającej rodzaj niepełnosprawności dzieci. Od 2005 r. tego typu informacje są tajne. Tymczasem, z danych statystycznych z roku 2001, kiedy dostęp do informacji nie był jeszcze ograniczony wynika, że uśmiercono wówczas 9 dzieci z rozszczepem podniebienia lub z tzw. stopą końsko-szpotawą. Nie są to ciężkie deformacje płodu. Łatwo je można skorygować tuż po urodzeniu dziecka.

Trybunał ds. Informacji, wydając ministerstwu polecenie ujawnienie statystyk dotyczących aborcji dzieci z wadami rozwojowymi, kierował się przede wszystkim obawą o to, że niechęć do publikacji danych o tzw. późnej aborcji może wynikać z zamiaru ukrycia nadużyć w tej dziedzinie i łamania ustawy aborcyjnej, która zezwala na zabijanie dzieci nienarodzonych bez podania przyczyny do 24. tygodnia ciąży.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15837 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]