Jerozolima: Jeden z placów nazwany symbolicznie “Placem Jonathana Pollarda” – żydowskiego szpiega

Aktualizacja: 2008-01-14 10:03 am

Jeden z placów Jerozolimy został nazwany imieniem Jonathana Pollarda, amerykańskiego Żyda, który pracując jako analityk w marynarce wojennej USA, dokonał aktu zdrady państwowej przekazując tajemnice wojskowe Izraelowi.

Za udowodnione szpiegostwo, Pollard odsiaduje obecnie wyrok dożywotniego pozbawienia wolności bez prawa ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. Skazany został w 1986 roku, jednak dopiero w 1996 roku Izrael przyznał się to tego, że Pollard był szpiegiem izraelskim. Liczne organizacje żydowskie prowadzą głośną kampanię medialną o uniewinnienie Pollarda, ukazując go w jak najlepszym świetle.

Radna miasta Jerozolimy, Mina Fenton oznajmiła, że na dwa dni przed wizytą prezydenta USA George W. Busha w Izraelu, Plac Paryski będzie w uroczystości przeprowadzonej 7 stycznia br. nazwany symbolicznie “Placem Jonathana Pollarda”. Plac Paryski mieści się w prominentnym miejscu Jerozolimy: pomiędzy konsulatem USA w zachodniej części miasta a główną siedzibą premiera Ehuda Olmerta.

Komisja Knessetu zdecydowała w zeszłym tygodniu o przygotowniu tajnego raportu w sprawie działań rządu izraelskiego o uwolnienie Pollarda. Jonathan Pollard uważany jest w Izraelu oraz przez Żydów w różnych krajach, w tym przez Żydów amerykańskich za “żydowskiego bohatera”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1582 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]