Aktualizacja strony została wstrzymana

Hiszpania: Musical na podstawie „Dzienników Anny Frank”

Książka pt „Dzienniki Anny Frank” – przedstawiana opinii światowej jako autentyczne dzienniki ukrywającej się w Amsterdamie nastoletniej Żydówki, a w rezultacie będąca literackim tworem bardziej tatusia, Otto Frank, niż swojej córki – doczeka się już wkrótce… musicalu.
Premiera przedstawienia muzycznego, którego reżyserem jest Rafaelo Alvero, rozpocznie się w madryckim teatrze Calderon w lutym br. W musicalu weźmie udzial 22 aktorów, a rolę Anny Frank zagra 13-letnia Isabella Castillo.

Książka pt „Dzienniki Anny Frank”, która stała się obowiązkową lekturą systemów edukacyjnych w wielu krajach, prezentowana jest jako spisana ręką ukrywającej się w amsterdamskim domu Anny Frank, podczas gdy dogłębna analiza wskazuje na dokonanie zasadniczej i znacznej ingerencji w tekst książki przez ojca dziewczynki – Otto Frank. Pan Frank dokonywał skrótów, dopisywał nie istniejące wątki, by w końcu stworzyć wygładzony „pamiętnik”, który jednak w wielu fragmentach można uznać za absurdalny i nierealny. Jeśli „Pamiętniki Anny Frank” można uznać za literalną i literacką fikcję, to jest wielką nieodpowiedzialnością tworzenie wokół niego nienaruszalnego mitu i korzystanie z niego jako materiału edukacyjnego kształcącego o czasach II Wojny Światowej. Tym bardziej niebezpieczne jest tworzenie kultu nienaruszalnej „świętości” postaci Anny Frank, urządzanie pielgrzymek dzieci i młodzieży z całego świata do domu, w którym się ukrywała, przemienionym obecnie na muzeum o randze sanktuarium, i do spędów dzieci na filmy o Annie Frank, których oglądanie, a potem dyskusje są niemal obowiązkowym tematem w każdej amerykańskiej szkole.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content