Hiszpania: Musical na podstawie “Dzienników Anny Frank”

Aktualizacja: 2008-01-10 10:02 am

Książka pt “Dzienniki Anny Frank” – przedstawiana opinii światowej jako autentyczne dzienniki ukrywającej się w Amsterdamie nastoletniej Żydówki, a w rezultacie będąca literackim tworem bardziej tatusia, Otto Frank, niż swojej córki – doczeka się już wkrótce… musicalu.
Premiera przedstawienia muzycznego, którego reżyserem jest Rafaelo Alvero, rozpocznie się w madryckim teatrze Calderon w lutym br. W musicalu weźmie udzial 22 aktorów, a rolę Anny Frank zagra 13-letnia Isabella Castillo.

Książka pt “Dzienniki Anny Frank”, która stała się obowiązkową lekturą systemów edukacyjnych w wielu krajach, prezentowana jest jako spisana ręką ukrywającej się w amsterdamskim domu Anny Frank, podczas gdy dogłębna analiza wskazuje na dokonanie zasadniczej i znacznej ingerencji w tekst książki przez ojca dziewczynki – Otto Frank. Pan Frank dokonywał skrótów, dopisywał nie istniejące wątki, by w końcu stworzyć wygładzony “pamiętnik”, który jednak w wielu fragmentach można uznać za absurdalny i nierealny. Jeśli “Pamiętniki Anny Frank” można uznać za literalną i literacką fikcję, to jest wielką nieodpowiedzialnością tworzenie wokół niego nienaruszalnego mitu i korzystanie z niego jako materiału edukacyjnego kształcącego o czasach II Wojny Światowej. Tym bardziej niebezpieczne jest tworzenie kultu nienaruszalnej “świętości” postaci Anny Frank, urządzanie pielgrzymek dzieci i młodzieży z całego świata do domu, w którym się ukrywała, przemienionym obecnie na muzeum o randze sanktuarium, i do spędów dzieci na filmy o Annie Frank, których oglądanie, a potem dyskusje są niemal obowiązkowym tematem w każdej amerykańskiej szkole.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1568 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]