USA: chwila ciszy przed zajęciami szkolnymi podtrzymana

Aktualizacja: 2008-01-9 11:55 am

Ustawowo nakazana chwila ciszy, rozpoczynająca codziennie lekcje w teksańskich szkołach, nie jest propagowaniem religii, lecz zachętą do głębszego namysłu – orzekł sąd federalny, który w ten sposób podtrzymał obowiązujące od 5 lat stanowe przepisy. Legalność tego prawa, nakazującego uczniom także przysięgać na flagi amerykańską i stanową, chciała podważyć para rodziców, których dzieci uczęszczają do jednej ze szkół w północnym Teksasie.

Sędzia Barbara M.G. Lynn z federalnego sądu okręgowego w Dallas, uzasadniając wyrok, przyznała, że intencją niektórych senatorów, którzy doprowadzili do funkcjonowania stanowej ustawy o chwili ciszy przed lekcjami, była chęć przywrócenia “tylnymi drzwiami” modlitwy w szkołach.

Jednak – jak podkreśliła sędzia Lynn – inicjatywa ta bierze także pod uwagę świeckie sposoby przeżywania minuty ciszy. – Ustawodawcy kilkakrotnie podkreślają w dokumencie, że uczniowie mogą w tym czasie wpatrywać się w swoje buty, myśleć o czekających ich egzaminach, swoich domowych zwierzątkach lub zaangażować się w inne, niewerbalne formy aktywności. Mogą także, jeśli chcą, pomodlić się – powiedziała Lynn.

Dean Cook, adwokat strony skarżącej, w rozmowie z dziennikarzem lokalnej gazety “Chronicle” przyznaje, że jest rozczarowany orzeczeniem sądu, jednak, ma nadzieję, że sprawa pozwoliła uświadomić na nowo wielu ludziom kwestię rozdziału państwa od Kościoła.

Zadowolony z sentencji jest natomiast prokurator generalny stanu Teksas Greg Abbott. – W czasach, kiedy dzieci tak często muszą stawać w obliczu przemocy i społecznego nieładu, 60 sekund cichego skupienia na początku każdego dnia nie jest chyba dużym wymaganiem – napisał w oświadczeniu.

Kelly J. Shackelford z Prawnego Instytutu Wolności (LLI), organizacji broniącej swobód religijnych, zauważył, że szczytem nietolerancji jest to, jeśli ktoś sprzeciwia się chwili ciszy w szkołach, gdyż obawia się, iż w tym czasie dzieci zdecydują się pomodlić.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1563 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]