Rosja nadal odmawia rehabilitacji ofiar Katynia

Aktualizacja: 2009-11-9 11:32 pm

W ostatnich miesiącach Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) Federacji Rosyjskiej oddaliła kolejne wnioski rodzin ofiar ludobójstwa na polskich oficerach w 1940 r. Sędziowie jak mantrę powtarzają twierdzenie, że mord w Katyniu był “przestępstwem pospolitym”, a jako takie uległo ono przedawnieniu.

Rosjanie odrzucili kilka polskich wniosków o rehabilitację ofiar Katynia już po wizycie w Polsce Władimira Putina.

Informacje podane przez PAP potwierdził Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie. Dodatkowo przyznał on, że wnioski rodzin ofiar mordu katyńskiego były odrzucane w ciągu dwóch ostatnich miesięcy. Czyli było to już po wizycie premiera Rosji Władimira Putina w Polsce i jego udziale w uroczystościach na Westerplatte, upamiętniających 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wcześniej GPW odrzuciła podobne wnioski dotyczące co najmniej 10 ofiar zbrodni katyńskiej. W styczniu 2009 roku Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej oddaliło skargę rosyjskich prawników rodzin ofiar na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej. Prawnicy chcieli odtajnienia akt śledztwa katyńskiego i rehabilitacji ofiar.

Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego FR uznało, że organy śledcze nie miały żadnych podstaw do uznania oficerów wymienionych w zażaleniu za ofiary zbrodni katyńskiej, a ich krewnych za poszkodowanych. Kolegium uznało ponadto za niemożliwe zapoznanie obywateli obcego państwa z tajnym postanowieniem GPW, gdyż, jak podkreśliło. mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Rosji. Sędziowie uznali też, że zgodnie z przyjętym jeszcze za czasów Stalina kodeksem karnym z 1926 roku, zbrodnia katyńska jako przestępstwo pospolite, uległa przedawnieniu.

Polscy prawnicy rodzin ofiar zaskarżyli wyrok Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał w Strasburgu już wcześniej przyjął do rozpatrzenia podobną skargę obywateli polskich. Złożyli ją krewni Jerzego Janowca i Antoniego Trybowskiego, jeńców obozu w Starobielsku, rozstrzelanych w Charkowie.

mm

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15570 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]