Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja nadal odmawia rehabilitacji ofiar Katynia

W ostatnich miesiącach Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) Federacji Rosyjskiej oddaliła kolejne wnioski rodzin ofiar ludobójstwa na polskich oficerach w 1940 r. Sędziowie jak mantrę powtarzają twierdzenie, że mord w Katyniu był „przestępstwem pospolitym”, a jako takie uległo ono przedawnieniu.

Rosjanie odrzucili kilka polskich wniosków o rehabilitację ofiar Katynia już po wizycie w Polsce Władimira Putina.

Informacje podane przez PAP potwierdził Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie. Dodatkowo przyznał on, że wnioski rodzin ofiar mordu katyńskiego były odrzucane w ciągu dwóch ostatnich miesięcy. Czyli było to już po wizycie premiera Rosji Władimira Putina w Polsce i jego udziale w uroczystościach na Westerplatte, upamiętniających 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wcześniej GPW odrzuciła podobne wnioski dotyczące co najmniej 10 ofiar zbrodni katyńskiej. W styczniu 2009 roku Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej oddaliło skargę rosyjskich prawników rodzin ofiar na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej. Prawnicy chcieli odtajnienia akt śledztwa katyńskiego i rehabilitacji ofiar.

Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego FR uznało, że organy śledcze nie miały żadnych podstaw do uznania oficerów wymienionych w zażaleniu za ofiary zbrodni katyńskiej, a ich krewnych za poszkodowanych. Kolegium uznało ponadto za niemożliwe zapoznanie obywateli obcego państwa z tajnym postanowieniem GPW, gdyż, jak podkreśliło. mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Rosji. Sędziowie uznali też, że zgodnie z przyjętym jeszcze za czasów Stalina kodeksem karnym z 1926 roku, zbrodnia katyńska jako przestępstwo pospolite, uległa przedawnieniu.

Polscy prawnicy rodzin ofiar zaskarżyli wyrok Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał w Strasburgu już wcześniej przyjął do rozpatrzenia podobną skargę obywateli polskich. Złożyli ją krewni Jerzego Janowca i Antoniego Trybowskiego, jeńców obozu w Starobielsku, rozstrzelanych w Charkowie.

mm

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/rosja_nadal_odmawia_rehabilitacji_ofiar_katynia

Skip to content