USA: wulgarna sztuka na katolickiej uczelni

Aktualizacja: 2008-01-7 8:39 am

Na jezuickim Uniwersytecie Detroit-Mercy, największej wyższej uczelni katolickiej w stanie Michigan, planowana jest premiera kontrowersyjnej sztuki “Monologi waginy”. Monodram Eve Ensler wzbudził dotąd liczne słowa krytyki ze strony środowisk kościelnych – informuje KAI.

Członkowie Stowarzyszenia im. kard. Newman’a oraz wielu teologów uznało ten zbiór bezpruderyjnych opowieści o życiu seksualnym kobiet za niezgodny z nauczaniem Kościoła i po prostu wulgarny.

Tymczasem jeszcze w tym tygodniu reżyser i producent uniwersyteckiego przedstawienia Yolanda Fleisher ma rozpocząć nabór wśród studentów katolickiej uczelni w przyszłym tygodniu. Premiera spektaklu planowana jest na 21 lutego, a w zamierzeniu jego twórców sztuka ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

Kontrowersyjny monodram gościł już na deskach takich amerykańskich uczelni katolickich jak: Marquette University, Notre Dame University, Loyola University w Chicago I Loyola University w Nowym Orleanie.

Zdaniem o. James’a T. Keane’a, jezuity z Uniwersytetu Fordham, moralistyczna krytyka takiej literatury prowadziłaby w konsekwencji do odrzucenia także fragmentów Starego Testamentu dotyczących, poligamii, onanizmu lub bratobójstwa oraz na przykład niecenzuralnych dowcipów, z których słynął św. Tomasz Morus.

W 2005 roku przeciwko wystawieniu u “Monologów waginy” w Legnicy protestowali miejscowi radni LPR.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

KOMENTARZ PiotrSkarga.pl: Kiedyś jezuici bronili świętej wiary katolickiej. Dziś na jezuickiej uczelni demoralizuje się młodzież.


ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1556 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]