USA – walka o Boże Narodzenie

Na dwa miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia rozpoczęła się wojna o symbole Święta w przestrzeni publicznej. Na pierwszą linię ognia trafił mieszkaniec Warren, w stanie Michigan, i jego szopka betlejemska.

Katolicki tygodnik „National Catholic Register” donosi, iż najprawdopodobniej nie jest to jedyna taka sytuacja na terenie USA. To dopiero początek wojny z ateistycznymi organizacjami, które coraz bardziej zdecydowanie nie zgadzają się na obecność chrześcijańskiej symboliki w miejscach publicznych.

John Satawa z Warren podkreśla, że szopka bożonarodzeniowa na publicznym pasie rozdzielającym drogę jest umieszczana od 63 lat. Konstrukcję o wymiarach 2,5 na 2,5 metra wybudował jego ojciec. W tym roku po raz pierwszy zarząd dróg hrabstwa Macomb nie zgodził się na instalację. Urzędnicy usprawiedliwiają się faktem, iż otrzymali list od ateistycznej organizacji „Wolność od religii”, w którym grożono im postępowaniem sądowym.

Chrześcijańska organizacja prawnicza Thomas More Law Center (TMLC) wystąpiła w obronie pana Satawy, wystosowując pozew przeciwko decyzji urzędników do sądu federalnego. Przewodniczący TMLC, Richard Thompson podkreślił, że w każde Boże Narodzenia „wojowniczy ateiści zachowują się jak talibowie” i powołują się na rzekomy konstytucyjny wymóg oddzielenia państwa od Kościoła, „zmuszając władze samorządowe i szkoły, do usunięcia oznak świętowania Bożego narodzenia, narodowego święta”. Przedstawiciele organizacji uważają, że takie praktyki są niezgodne z Konstytucją USA.


Źródło: KAI/ National Catholic Register

Za: Christianistas.pl | http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&dz=13&id=1029 | USA – walka o Boże Narodzenie

Skip to content