Diecezja pelplińska: koniec z piciem, paleniem i jedzeniem na cmentarzach

Aktualizacja: 2009-10-27 4:50 pm

Ukrócić niestosowne zachowania wiernych podczas Mszy świętych, odprawianych na cmentarzach 1 listopada, zdecydował się biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W tym roku nabożeństwa mają odprawiać się tylko w kościołach a na cmentarze pójdą procesje.

Towarzyskie rozmowy, picie kawy, albo palenie papierosów – to wszystko można było zaobserwować podczas Mszy świętych sprawowanych na cmentarzach. To dlatego do parafii diecezji pelplińskiej trafił list od miejscowego biskupa, który zaleca by proboszczowie zrezygnowali z dotychczasowych praktyk.

– Jest przez to naruszana sakralność i świętość Mszy świętej – cytuje rzecznika prasowego diecezji ks. Ireneusza Smaglińskiego „Dziennik Bałtycki”. – Msze na cmentarzach są może wyjściem w stronę wiernych, ale zbyt dużym kosztem świętości liturgii. Chcemy by wierni skoncentrowali się tylko na Mszy świętej – tłumaczył rzecznik.

Możliwość odprawiania Mszy świętych w plenerze dopuścił Sobór Watykański II. Nagminnie korzystano z niej m.in. podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i innych – mniej lub bardziej – wzniosłych wydarzeń. Tymczasem kuria pelplińska przypomina, że Msza święta poza świątynią powinna być wyjątkiem. – Co nie oznacza, że proboszcz popełni grzech jeśli w Dniu Wszystkich Świętych zdecyduje się na odprawienie liturgii poza świątynią – podkreślał ks. Smagliński.

AJ/Gdansk.naszemiasto.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Diecezja pelplińska: koniec z piciem, paleniem i jedzeniem na cmentarzach»]

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15215 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]