Armia turecka atakuje Kurdów przy użyciu izraelskich bezzałogowych samolotów

Aktualizacja: 2007-12-26 2:44 pm

Telewizja turecka podała 10 dni temu, że rozpoczęła akcje militarne w północnym Iraku – Kurdystanie, z wykorzystaniem izraelskich bezzałogowych samolotów (dronów) wypożyczonych przez Izrael armii tureckiej w ramach umowy z 2004 roku.

Pojazdy UAV (Unmanned Aerial Vehicles) zostały wypożyczone za kwotę 10 milionów dolarów jako tymczasowe rozwiązanie. Turcja oskarżyła wcześniej Izrael o niedotrzymanie kontraktu na sprzedaż pojazdów UAV – informuje tureckie pismo Turkish News Daily, powołując się na źródła wojskowe.

W 2004 roku izraelskie firmy Israeli Aerpspace Industries oraz Elbit Systems, wygrały przetarg na dostarczenie Turcji pojazdów UAV typu Heron. Pojazd ten jest obecnie w użyciu przez armię izraelską i – jak twierdzi izraelskie pismo Haaretz – “przewyższa konkurencyjne pojazdy tego typu ze Stanów Zjednoczonych i Francji”. Umowa na pierwszą dostawę do Turcji miała być zrealizowana w październiku 2007 roku, lecz zmieniono termin na wiosnę przyszłego roku.

Specjaliści z firm izraelskich pomagają armii tureckiej w uruchomieniu nowego systemu bezzałogowych samolotów i w lotach nad północnym Irakiem.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1518 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]