Aktualizacja strony została wstrzymana

Armia turecka atakuje Kurdów przy użyciu izraelskich bezzałogowych samolotów

Telewizja turecka podała 10 dni temu, że rozpoczęła akcje militarne w północnym Iraku – Kurdystanie, z wykorzystaniem izraelskich bezzałogowych samolotów (dronów) wypożyczonych przez Izrael armii tureckiej w ramach umowy z 2004 roku.

Pojazdy UAV (Unmanned Aerial Vehicles) zostały wypożyczone za kwotę 10 milionów dolarów jako tymczasowe rozwiązanie. Turcja oskarżyła wcześniej Izrael o niedotrzymanie kontraktu na sprzedaż pojazdów UAV – informuje tureckie pismo Turkish News Daily, powołując się na źródła wojskowe.

W 2004 roku izraelskie firmy Israeli Aerpspace Industries oraz Elbit Systems, wygrały przetarg na dostarczenie Turcji pojazdów UAV typu Heron. Pojazd ten jest obecnie w użyciu przez armię izraelską i – jak twierdzi izraelskie pismo Haaretz – „przewyższa konkurencyjne pojazdy tego typu ze Stanów Zjednoczonych i Francji”. Umowa na pierwszą dostawę do Turcji miała być zrealizowana w październiku 2007 roku, lecz zmieniono termin na wiosnę przyszłego roku.

Specjaliści z firm izraelskich pomagają armii tureckiej w uruchomieniu nowego systemu bezzałogowych samolotów i w lotach nad północnym Irakiem.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content