Litwa świętuje 70 – lecie „wyzwolenia” Wilna spod „okupacji” polskiej

Rząd litewski przygotowuje się do obchodów 70 rocznicy przekazania przez władze sowieckie Wilna Litwie (26 października 1939 r.). Litewskie władze i media stale powtarzają, że Polska „okupowała” Wilno i twierdzą, że 26 października 1939 r. miał miejsce „powrót miasta do jego historycznych granic”.

W następnym tygodniu, pracownicy litewskiego Ministerstwa Obrony, urzędnicy lokalnej administracji oraz przedstawiciele organizacji społecznych będą porządkować groby żołnierzy litewskich.

W czwartek na wileńskim Cmentarzu na Rossie odbędzie się uroczysta ceremonia poświęcona pamięci poległych żołnierzy w Wilnie i na Litwie. W uroczystości weźmie udział dowódca armii litewskiej generał-major Arvydas Pocius, oddziały straży honorowej i orkiestra wojskowa.

Później w budynku ratusza miejskiego odbędzie się konferencja poświęcona „odzyskaniu Wilna”, podczas której minister obrony Rasa Jukneviciene wręczy pamiątkowe nagrody dla żołnierzy litewskich, którzy w październiku 1939 wkraczali do Wilna.

10 października, 1939 r. po rozmowach w Moskwie, które trwały kilka dni, zostało podpisane „Porozumienie w sprawie przekazania Wilna i Wileńszczyzny dla Republiki Litwy” i „Umowa o litewsko-sowieckiej współpracy”. Za przejęcie od ZSRS Wilna, Litwa musiała się zgodzić na powstanie garnizonów Armii Czerwonej, na jej terytorium.

ak/delfi.lt/kresy.pl

Za: kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/litwa-swietuje-70---lecie-wyzwolenia-wilna | Litwa świętuje 70 - lecie "wyzwolenia" Wilna

Skip to content