“Szokujące” wyniki badań lewicowego socjologa: Radio Maryja nie promuje antysemityzmu

Aktualizacja: 2009-10-23 8:12 am

Socjologowie z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Ireneusza Krzemińskiego doszli do szokujących dla lewicowych środowisk wniosków: Radio Maryja nie promuje antysemityzmu i nacjonalizmu, a jej słuchacze charakteryzują się autentyczną wiarą.

– Jako autor niniejszej analizy muszę przyznać, że zakładałem hipotezę, iż model religijności radiomaryjnej ma znacznie bardziej powierzchowną, rytualistyczną i tradycjonalistyczną formę – pisze kierujący badaniami prof. Ireneusz Krzemiński. – Przesłuchanie audycji o. Rydzyka dostarcza dowodów na to, że radiosłuchacze prezentują, wyrażają, opisują religijność, jaka z całą pewnością jest świadectwem autentycznego przeżycia religijnego. (…) modlący się i opowiadający o swej modlitwie ludzie są świadkami autentycznego doświadczenia wiary, a audycje Radia Maryja dają wgląd w takie doświadczenia i sprzyjają pogłębianiu wiary – dodaje naukowiec.

Wbrew powszechnemu mniemaniu prowadzący audycję nie podchwytują antysemickich wypowiedzi słuchaczy, które czasem się pojawiają na antenie. – Na ogół prowadzący audycje raczej nie robią z nich użytku, wręcz odwrotnie: dążą jakby do wyciszenia tego typu wypowiedzi, albo omijają je, starając się zmienić temat, a nawet nadać antysemickim wypowiedziom trochę inny sens – uważa Krzemiński.

Ireneusz Krzemiński jest socjologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego artykuły pojawiają się na łamach m.in. „Gazety Wyborczej”, “Przeglądu Politycznego” i “Tygodnika Powszechnego”. Wyniki badań znalazły się w publikacji „Czego nas uczy Radio Maryja” pod jego redakcją.

sks/KAI

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Ireneusz Krzemiński broni Radia Maryja»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15080 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]