Większość Włochów chce mszy trydenckiej w swojej parafii

Aktualizacja: 2009-10-21 11:42 am

Dwóch na trzech Włochów nie ma nic przeciwko temu, by w ich parafii na równych prawach mogła być odprawiana Msza Święta w rycie trydenckim.

Włoski Instytut Badań Statystycznych i Opinii „Doxa”, we współpracy z portalem Paixliturgique.com postanowił sprawdzić podejście mieszkańców Italii do nadzwyczajnego rytu Mszy Świętej. Okazało się, iż 71 proc. z nich nie widzi nic zdrożnego w tym, by oba ryty mogły funkcjonować na równych prawach w ich parafii. Tolerancja jest nieco wyższa wśród starszych Włochów – spośród tych, którzy ukończyli 54. rok życia, zgadza się na to 76 proc. osób.

Jednocześnie aż 21 proc. katolików twierdzi, że chętnie uczestniczyłoby w Eucharystii w rycie nadzwyczajnym co tydzień, zaś co ósmy – co miesiąc. Jednocześnie 35 proc. przychodziłoby na Mszę w rycie trydenckim rzadziej niż co miesiąc lub w ogóle nie jest tym zainteresowana.

Co ciekawe, wedle badania aż 58 proc. włoskich katolików słyszało o Motu proprio „Summorum Pontificum”, które ułatwiło odprawianie Mszy św. w rycie nadzwyczajnym w parafiach, i zna jego treść. Znajomość dokumentu jest większa wśród wiernych, którzy częściej biorą udział w niedzielnej Eucharystii.

Za: Kath.Net

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15012 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]