Urugwaj: Przegłosowano ustawę o związkach cywilnych homoseksualistów

Aktualizacja: 2007-12-21 4:06 pm

Urugwajski Kongres przegłosował w tym tygodniu ustawę, która zrównuje prawa partnerów homoseksualnych z prawami małżonków – donosi LifeSiteNews.

Co prawda tzw. „małżeństwa homoseksualne” wciąż są zabronione w tym kraju, jednak orędownicy wprowadzenia przywilejów dla „mniejszości seksualnych” mają nadzieję, że uda im się je wkrótce zalegalizować.

Zgodnie z nowym prawem homoseksualiści będą mogli zarejestrować związki cywilne po 4 latach wspólnego życia. Dzięki temu uzyskają takie prawa, jak prawo do opieki medycznej, dziedziczenia i emerytury. Główna partia opozycyjna Partido National próbowała zablokować ustawę, jednak bez powodzenia.  Pomimo, że Urugwaj uważany jest za najbardziej zeświecczony kraj Ameryki Łacińskiej, to jednak 3,3 miliona mieszkańców wciąż jest katolikami (62 proc. całej populacji).

Episkopat nalega, by katoliccy politycy zdecydowanie występowali przeciw takim ustawom i nie zezwolili na legalizację tzw. „małżeństw tej samej płci”. Ich zdaniem to jest moralnym obowiązkiem katolika.

Urugwajskie organizacje homoseksualistów rozpoczęły współpracę z podobnymi grupami z Argentyny i Brazylii, aby wprowadzić w tych krajach tzw. „Zasady z Dżakarty” ONZ promujące liczne prawa mniejszości seksualnych. 

Eksperci ONZ zauważają, że wiele dokumentów wspomina o seksualnej orientacji, jednak państwa członkowskie wielokrotnie odrzucały propozycję Brazylii i Unii Europejskiej, by uchwalić rezolucję uznającą prawa homoseksualistów jako prawa człowieka.

Źródło: LifeSiteNews.com, oprac. AS

 

Za: PiotrSkarga.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1499 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]