Za ratowanie Żydów palono Polaków żywcem. Dziś premiera filmu o rodzinie Kowalskich

Aktualizacja: 2009-10-20 11:37 am

Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców. Dziś w Warszawie odbywa się premiera filmu „Historia Kowalskich”, poświęconego bohaterskim Polakom.

– Do tej pory nie powstał film, który pokazywałby różnicę między sytuacją Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a przedstawicielami innych narodowości. Bardzo wielu Polaków zginęło za pomoc niesioną swoim braciom, gdy w Europie zachodniej groziły za to o wiele mniejsze sankcje – mówi portalowi Fronda.pl reżyser filmu, Maciej Pawlicki.

Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.

Film zostanie pokazany dziś o godz. 19 w warszawskim kinie Silverscreen przy ul. Puławskiej 17. Będzie można go obejrzeć także w najbliższą niedzielę, 25 października, o godz. 18 w TVP2.

sks

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14976 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]