USA: Urząd ds Źywnosci ma jeszcze w tym roku dopuścić do sprzedaży produkty pochodzące z klonowanych zwierząt

Aktualizacja: 2007-12-21 11:39 am

Zgodnie z harmonogramem, Federalna Agencja ds Źywności – FDA jeszcze w tym roku powinna podjąć końcową decyzję o dopuszczeniu do sprzedaży produktów pochodzących z klonowanych zwierząt, głównie mleka i mięsa.

W zeszłym roku FDA opublikowała raport stwierdzający, że produkty pochodzące z klonowanych zwierząt spełniają wszelkie kryteria i są równie bezpieczne jak wszystkie inne dostępne obecnie na rynku produkty. “Spodziewam się, że klonowane zwierzęta i ich potomstwo oraz produkty pochodzące z tych zwierząt są równie bezpieczne jak konwencjonalnie produkowane wyroby” – powiedział agencji prasowej Cybercast News Service Mark Walton z firmy klonującej zwierzęta ViaGen, wyrażając nadzieję na pozytywną decyzję FDA.

Celem “uspokojenia konsumentów”, firmy ViaGen oraz Trans Ova Genetics, zaprezentowały w dniu 19 grudnia br. system pozwalający na elektroniczne znakowanie produktów i oddzielenie żywności pochodzącej ze zwierząt klonowanych od reszty. Baza danych zespolona z czujnikami RFID będą jedynymi elementami rozróżniającymi wyroby klonowane od konwencjonalnych. Mark Walton wyjaśnił, że właśnie ta baza danych będzie jedyną metodą rozróżnienia wyrobów i zaznaczył, że “Uruchomimy promocje [dla dystrybutorów i sklepów] aby mogli oferować te produkty oddzielnie. Daje to możliwość rozdzielenia klonowanych zwierząt w systemie żywnościowym, jeśli z tej możliwości zechcą skorzystać [podkreślenie BIBUŁA]” – powiedział Walton. “Nie ma absolutnie żadnej różnicy” – podkreślił Walton – “Nie ma niczego czego mielibyśmy się obawiać.” – i rozpoczął litanię błogosławieństw jakie spływają na ludzkość po zaakceptowaniu produkcji klonowanych zwierząt, jak “zdrowsze, bardziej produktywne zwierzęta, dające produkty lepszej jakości. […] Zwierzęta te są również bardziej “wydajne” i generują mniej odpadów.”

Nie wszyscy oczywiście podzielają optymizm firm kloningowych. Lee Hall z organizacji Friends of Animals nie zgadza się z opiniami Watsona. “Wiele z klonowanych zwierząt zdycha zaraz po porodzie. Wiele rodzi się z poważnie uszkodzonymi organami, głową, kośćmi. Ciężarne krowy zdychają, gdyż nie są w stanie dotrzymać płodu rosnącego do groteskowo ogromnych rozmiarów. Wiele warchlaków urodziło się bez otworów odbytowych i bez ogonów.” Lee Hall dodaje też, że “FDA przyznaje, iż klonowane zwierzęta są narażone na defekty płodu i mają problemy zdrowotne zagrażające ich życiu, ale już nie zajmuje się sprawą jak inspektorzy federalni mają te zwierzęta odsunąć z systemu.”

Pan Walton z firmy kloningowej stosuje swoistą logikę i uspokaja mówiąc, że produkty pochodzące ze zwierząt klonowanych pojawią się na rynku dopiero za cztery-pięć lat, i że “produkty na półkach sklepowych nie będą pochodziły z klonowanych zwierząt, lecz z potomstwa klonowanych zwierząt, a potomstwo klonów nie jest klonami. Zatem nawet jeśli konsumenci mają jakieś zastrzeżenia co do koncepcji klonowania zwierząt, to zwierzęta dające mleko i te, z których będzie się produkowało mięso, nie są klonami – są konwencjonalnie chowanymi zwierzętami.”

W oświadczeniu Krajowej Federacji Producentów Mleka podają słowa, że “Niektórzy dystrybutorzy [podkreślenie BIBUŁA] wyrażają zainteresowanie oddzielenia mleka pochodzącego z klonowanych krów, zatem popieramy firmy klonujące aby dostrzegły znaczenie systemu zarządzającego celem umożliwienia zidentyfikowania klonów”.

Przeciwko decyzji FDA walczy m.in. senator Barbara Mikulski (D – Maryland), która mówi, że “Mam silne zastrzeżenia czy FDA powinno zezwolić na dopuszczenie mleka i mięsa oraz innych produktów, i większość Amerykanów zgadza się ze mną. […] Nawet jeśli coś zostało stworzone w laboratorium, nie oznacza to, iż powinniśmy to jeść. Jeśli odkryjemy jakiś problem w klonowanej żywności już po tym, jak znajdzie się ona w systemie produkcji i dystrybucji żywności, a nie będzie ona oznaczona, to FDA nie będzie w stanie tej żywności wycofać z rynku.”

Według badań instytutu Gallupa, 60 procent Amerykanów uważa, że nawet przy akceptacji FDA, nie będzie kupowała mleka pochodzącego z klonowanych zwierząt.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1494 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]