Prowokacje banderowców

Aktualizacja: 2009-10-13 7:48 am

Dwie korespondencje z Kijow, które są komentarzem do informacji agencji ukraińskiej ZAXID.

Kłamstwa nazistów ukraińskich są bezkresne

We Lwowie naziści ukraińscy już ochododzą rocznicę powstania 14 października zbrodniczej formacji wojskowej UPA. Ukraińska Powstańcza Armia była uzbrojona generalnie przez Wehrmacht mordowała głównie Polaków i partyzantów sowieckich. Ale współczesni spadkobiercy OUN-UPA na Ukrainie fałszują brutalnie historię, próbując przedstawić OUN-UPA jako wojsko ukraińskie, które walczyło z hitlerowskimi Niemcami. Po całym Lwowie odbywa się schizofreniczna maskarada urojonej walki na ulicach miasta jednostek regularnych UPA z Wehrmachtem. Rzecz jasna, iż zwycięskich na wzór „wybitnego” profesora Uniwersytetu Kijowskiego Wołodymyra Serhijczuka, który w swoich dziełach historycznych opisuje jak sto chłopów z UPA zwyciężyło cały pułk doświadczonego w bitwach Werhmachtu. Ale heca! Obserwując od lat nacjonalistów ukraińskich z różnych generacji dochodzę do wniosku, iż tych wszystkich bojowników o wolność Ukraińców łączy wspólna cecha schizofrenia.

W Kijowie furer spod znaku „Swobody” Oleh Tiahnybok z wykształcenia lekarz-urolog apeluje do wszystkich kijowian, którzy w odróżnieniu od lwowian nie są skażeni wirusem HIV-nacjonalizmu, aby razem z nacjonalnie świadomymi Ukraińców wyszli 14 października na marsz faszystowski „Bandera – to nasz bohater!”, ale mieszkańcy stolicy mają do rozstrzygnięcia swoje problemy ekonomiczne w warunkach ukraińskiego kryzysu. Natomast neonaziści ze Lwowa tylko mityngują i grają w urojoną wojnę, a żyją za rachunek dotacji z antyfaszystowskich obwodów Ukrainy Wschodniej. Taka jest prawda. Ale schizofrenicy spod sztandarów OUN-UPA rwą się do władzy w Kijowie. I w tym kryje się niebezpieczeństwo, bo dojście faszystów do władzy w Kijowie spowoduje na Ukrainie wojnę domową – prawdziwą a nie urojoną.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

Niedawno Sojusz Oficerów b. ZSRS na Krymie zwrócił się oficjalnie do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, żeby potwierdziła lub sprostowała udział formacji UPA w walkach z Wehrmachtem lub innymi formacjami militarnymi Trzeciej Rzeszy. Archiwa wojskowe Federalnych Niemiec odpowiedzieli, iż nie posiadają materiałów, które potwierdziłyby udział UPA w walkach z armią hitlerowską. Była tylko jedna potyczka z niemieckim oddziałem ochrony kolei w celu rabunkowym grupy upowców, za który potem dowództwo UPA prosiło przebaczenia u dowództwa niewielkiego oddziału armii niemieckiej.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

We Lwowie odbędzie się inscenizacja walki UPA przeciw oddziałom wojska niemieckiego

ZAXID – 10:45, 06.10.2009

10 października w Stryju na Lwowszczyźnie i 11 października we Lwowie poprowadzi się defilada “Chluby Ukraińskiej Powstańczej Armii” z okazji 67. rocznicy stworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii – poinformował ZAXID.NET prezes Towarzystwa Poszukiwania Ofiar Wojny “Pamięć” Lubomir Horbacz.

Defiladę “Chluby UPA” inicjuje Towarzystwo Poszukiwania Ofiar Wojny “Pamięć” przy wsparciu sklepu broni i wyposażenia “Szturm” i Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego i Lwowskiej Miejskiej Rady.

We Lwowie uczestnicy defilady przejdą się przez plac Halicki prospektem Swobody do miejskiego Ratusza z przystankiem koło “Kryjówki” na “powstańczą kaszę”. W defiladzie będą uczestniczyć zawodnicy organizacji narodowowyzwoleńczych oraz organizacji społecznych, członkowie klubów rekonstrukcji wojskowo-historycznej, ubrani i wyposażeni w wojskowe stroje okresu walki Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Oprócz tego, w kinie “Sokół” odbędzie się spotkanie z Iryną Farion i prezentacja książki “Stepan Bandera – praktyk, teoretyk i mistyk ruchu nacjonalistycznego”, koncert ludowej kapeli bandurzystów “Jahiłka”, pokaz filmu telewizyjnego “Banderowcy”.

A w parku “Orzechowy gaj” nieopodal kina “Sokół” odbędzie się teatralizowana akcja “Powstańcy z przeszłości” – odtworzenie walki działu UPA przeciw pododdziałom niemieckiego wojska.


Marsz chluby UPA odbył się we Lwowie

ZAXID – 10:45, 12.10.2009

11 października we Lwowie odbył się marsz UPA. Rozpoczął się on zbiorem uczestników na pl. Cłowym, zatem żołnierze UPA maszerowali placem Halickim i prospektem Swobody do Lwowskiej Miejskiej Rady z przystankiem koło restauracji „Kryjówki”, gdzie odbył się poczęstunek “powstańczą kaszą”. Organizatorzy przedsięwzięcia to: spółka poszukiwania ofiar wojny “Pamięć”, Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego przy wsparciu Lwowskiej Rady Miejskiej. 11 października we Lwowie w parku “Orzechowy gaj” odbyła się rekonstrukcja boju z 1943 roku między żołnierzami UPA i wojskiem niemieckim.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14739 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]