Skorumpowane, mafijne państwo

Z materiałów CBA, do których dotarł „Wprost”, wynika, że „katarski inwestor” nie tylko nie miał pieniędzy na zakup stoczni, ale mógł w ogóle nie istnieć. Tymczasem wczoraj Paweł Graś twierdził, że „na wyraźne polecenie premiera Donalda Tuska” przetarg stoczniowy otoczony był osłoną kontrwywiadowczą.

Według analizy Biura, jedną z głównych postaci w całej sprawie był za to libański handlarz bronią Rahman Abdul El-Assir. Oto fragment przytaczanego przez tygodnik dokumentu CBA:

„Najbardziej zaskakujące wydaje się jednak ustalenie źródła pochodzenia kwoty ponad 26 mln zł wpłaconej jako wadium. Otóż, jak się okazuje, wpłaty tej dokonał z własnych pieniędzy Abdul El-Assir, który w przeszłości pośredniczył w sprzedaży broni produkowanej przez Bumar S.A. na całym świecie, i z tego tytułu wysuwa wobec tej spółki roszczenia z tytułu prowizji(…).

O tym, że wymieniony przez CBA handlarz był zamieszany w sprzedaż stoczni, jako pierwsza napisała Anita Gargas w „Gazecie Polskiej”. Tekst ten można przeczytać tutaj.

„Preferowanie inwestora katarskiego, który nie wywiązał się z zobowiązań, doprowadziło w efekcie do powstania konieczności głoszenia nowych przetargów, w których cena wywoławcza jest niższa od poprzedniej, co oznacza wymierną stratę dla Skarbu Państwa. Tym samym celowe działanie urzędników, którzy zdawali sobie sprawę z tego, że „inwestorzy katarscy”, którzy mieli rzekomo kupić majątek stoczni, nie tylko nie dysponowali potrzebnymi środkami finansowymi, ale w praktyce wręcz nie istnieli, naraziło Rzeczpospolitą Polską nie tylko na groźbę kompromitacji na arenie Unii Europejskiej, ale spowodowało uszczerbek dla budżetu państwa w wielkich rozmiarach” – stwierdziło CBA.

O kłamstwach ministra Grada, który raz twierdził, że nabywcą stoczni jest United International Trust (spółka powiązana z izraelską firmą Sapiens), a raz – że Arabowie, portal Niezalezna.pl pisał wielokrotnie.

Dzisiejsza publikacja „Wprost” rzuca nowe światło na wypowiedź rzecznika rządu Pawła Grasia, który podczas wczorajszego briefingu prasowego odniósł się do informacji na temat akcji CBA w Stoczni Gdynia. – Na wyraźne polecenie premiera Donalda Tuska i z inicjatywy ministra skarbu Aleksandra Grada, przetarg stoczniowy otoczony był osłoną kontrwywiadowczą – informował wczoraj Paweł Graś. Rzecznik rządu Tuska dodał, że wszyscy uczestnicy procedury sprzedaży majątku stoczni… byli świadomi monitorowania jego przebiegu przez służby odpowiedzialne za pilnowanie ekonomicznych interesów państwa polskiego.

Za: niezalezna.pl | http://niezalezna.pl/article/show/id/26167 | GRAŚ POGRÄ„Å»A TUSKA

Skip to content