Grecki historyk skazany na 14 miesięcy więzienia za “negowanie Holokaustu”

Aktualizacja: 2007-12-13 1:57 pm

Grecki historyk Costas Plevris skazany został na 14 miesięcy pozbawienia wolności za “wzniecanie nienawiści rasowych i za zaprzeczanie Holokaustowi”.

Sędziowie, po rozpoczęciu rozprawy 4 grudnia i odłożeniu jej na tydzień, uznali decyzją wydaną 13 grudnia br. Costasa Plevrisa winnym zarzucanych mu czynów. Jeden sędzia z trzyosobowego składu sędziowskiego zagłosował przeciwko takiemu werdyktowi. Jednocześnie sąd oczyścił z zarzutów trzy inne osoby: wydawcę, redaktora naczelnego i dziennikarza małego “skrajnie prawicowego” wydawnictwa, które opublikowało urywki z książki Plevrisa pt “Żydzi: Cała prawda” (The Jews: The whole truth).

Jak twierdzil podczas przesłuchania świadków przewodniczący Centralnego Zarządu Społeczności Żydowskich w Grecji, Moses Constantini, opublikowanie książki miało przyczynić się do wzrostu aktów wandalizmu pomników żydowskich w Grecji.

Była to pierwsza tego typu rozprawa w Grecji, wydana na podstawie niedawno wprowadzonych przepisów o karaniu za “negowanie Holokaustu”.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazany, uważający obowiązujące tego typu akty prawne jako krępowanie wolności wypowiedzi, zapowiedział odwołanie się od wyroku.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1464 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]