Aktualizacja strony została wstrzymana

Amerykańska policja niczym niemieckie STASI – szpiegujcie ludzi na ulicach

Szef policji w Los Angeles inicjuje program sąsiedzko – obywatelskiej obserwacji znany pod nazwą iWATCH. Służyć on ma do zgłaszania służbom prewencyjnym wszelkiej podejrzanej działalności na przykład… większych zakupów chemikaliów…

William Bratton z policji w Los Angeles zachęca mieszkańców do zgłaszania wszelkiej podejrzanej aktywności, która może zagrażać zarówno im jak i otoczeniu. Jako przykład podawane są większe zakupy środków chemicznych na stacjach benzynowych (nawet codziennego użytku).

Wymieniane są główne typy dziwnego rodzaju aktywności:
– intensywne zapachy chemikaliów
– noszenie przez kogoś ubrania zbyt dużego jak na jego/jej rozmiar lub noszenie ubrania zbyt ciepłego, niż wymaga tego aktualna pora roku
-zaobserwowanie obcej osoby pytającej o zabezpieczenia danego budynku
-zaobserwowanie kupna przez osobę składników mogących posłużyć do konstrukcji bomby

Policja zaznacza, że najważniejsze miejsca który powinny być objęte społeczną obserwacją to obszary zgromadzeń publicznych (na przykład parki), budynki rządowe, szkoły i środki transportu publicznego.

Zdaniem policji, program iWATCH wzorowany na Neigbourhood Watch (zaadaptowany w ubiegłym wieku program sąsiedzkich patroli przeciwko wandalizmowi, wzorowany z kolei na Town Watch z czasów kolonialnych) może okazać się skuteczną bronią przeciwko terroryzmowi. Innego zdania jest natomiast były agent FBI, a obecnie konsultant American Civil Liberties Union Mike German (amerykańska organizacja skupiona na projektach legislacyjnych związanych z prawami publicznymi i obywatelskimi), który mówi, że ludzie będą w powszechnie znanych i zwyczajnych sytuacjach widzieć zagrożenie terrorystyczne i może się to odbić niekorzystnie na samym społeczeństwie. Ludzie będą korzystali z wzorców na temat chociażby wyglądu terrorysty i stereotypów z tym związanych (jeśli np ktoś jest nieogolony to znaczy, że niezadbany, czyli bardziej przywiązuje wagę do spraw duchowych a stąd już krok do posądzenia kogoś o terroryzm w przypadku na przykład wyglądu bliskowschodniego). Zdaniem Germana:

To wszystko powoduje tylko grę na negatywnych elementach obecnych w społeczeństwie i nie pomaga sytuacji.

Źródło: newworldorder.com.pl, news.yahoo.com

Link do strony policji w Los Angeles: www.lapdonline.org

Za: Waldek1984 | http://waldek1984.wordpress.com/2009/10/06/amerykanska-policja-niczym-niemieckie-stasi-szpiegujcie-ludzi-na-ulicach/ | Amerykańska policja niczym niemieckie STASI – szpiegujcie ludzi na ulicach!

Skip to content