Izrael: Rosja walczy o powrót “swoich” emigrantów

Aktualizacja: 2007-12-11 7:49 pm

Prawdziwym celem działalności rosyjskiego Ośrodka Kultury, otwartego przy ambasadzie FR w Tel Awiwie w październiku br., jest ściągnięcie żydowskich emigrantów z powrotem do Rosji – podały źródła w izraelskim wywiadzie cytowane 10 grudnia przez gazetę “Haarec”. Zdaniem tych źródeł, ośrodek jest przykrywką dla miejscowego oddziału ruchu “Sootieczestwienniki” (Rodacy), utworzonego przez prezydenta FR Władimira Putina w 2000 r. w celu ściągnięcia wykwalifikowanych specjalistów z powrotem do Rosji (oficjalnie w celu podtrzymywania kontaktów z emigrantami). Według “Haarec” władze Izraela są zaniepokojone rosyjsko-izraelską walką o emigrantów, których Ośrodek wabi do powrotu, przedstawiając atrakcyjne oferty pracy w Rosji. (Rosyjską placówką kieruje b. funkcjonariusz KGB z rozległymi kontaktami w Izraelu Aleksandr Kriukow. Gazeta przypomniała, że izraelska służba bezpieczeństwa Szin Bet usiłowała nie dopuścić do przyznania mu wizy wjazdowej, ale władze Izraela uległy Rosji, chcąc uniknąć skandalu dyplomatycznego).

(2007.12.10, www.newsru.com, www.inopressa.ru)

 

Za: Wiadomości Ośrodka Studiów Wschodnich

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1458 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]