Wzrost płac to oszustwo – Ile naprawdę zarabiają Polacy?

Aktualizacja: 2009-10-5 2:36 pm

Średnia płaca, według danych GUS, rośnie o 4 procent i wynosi 3081 zł. Wszystkim powinno się więc żyć lepiej. To jednak fikcja, bo, tak naprawdę średnia płaca jest niższa o 530 złotych, a wzrost pensji dotyczy tylko wybranych zawodów.

Wszystko opiera się na statystyce – GUS wylicza pensję, korzystając ze średniej arytmetycznej. Gdy jednak portal money.pl policzył medianę, czyli wartość powyżej i poniżej któej jest równa liczba wyników, to okazało się, że średnia pensja wynosi… 2,5 tysiąca złotych. To oznacza, że średnie podwyżki wyniosły aż 50 złotych.

Najlepiej zarabiają informatycy, pośrednicy nieruchomości i prawnicy. Najgorzej mają zatrudnieni w telekomunikacji i transporcie. Wszystko zależy też od wielkości miasta. Bo informatyk w małym miasteczku dostanie zaledwie 2200, a ci, z dużego miasta zarobią aż 5 tysięcy.

Najmniej zarabia się na wschodzie Polski. Przeciętna płąca wynosi tam zaledwie…. 2 tysiące brutto. To aż 1500 złotych mniej, niż średnia pensja w Warszawie.

AME
money.pl

Za: Dziennik.pl -- [Org. tytuł: « Wzrost płac to oszustwo - Tyle naprawdę zarabiajÄ… Polacy»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14555 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]