Naukowcy holenderscy: poród w domu tak samo bezpieczny jak w szpitalu

Kobiety rodzące w domu nie są narażone na większe komplikacje zdrowotne i nie ma  większych zagrożeń dla noworodków niż kobiety rodzące w szpitalu – stwierdza  raport opublikowany przez specjalistyczny periodyk BJOG – International Journal of Obstetrics and Gynaecology.

Raport stanowi podsumowanie największych tego rodzaku na świecie badań przeprowadzonych przez naukowców holenderskiego instytutu TNO Institute for Applied Scientific Research.

„Zauważyliśmy, że poród u matek, których stan zdrowia można zaliczyć do kategorii niskiego ryzyka, jest tak samo bezpieczny wtedy gdy odbywa się w warunkach domowych i prowadzony jest przez położną, jak i wtedy gdy ma miejsce w szpitalu gdzie poród przyjmuje również położna.” – stwierdza jedna z naukowców, prof. Simone Buitendijk. „Resultaty te powinny wzmocnić przepisy zachęcające do porodów w domach.” – dodaje.

W Holandii jedna-trzecia kobiet w ciąży wybiera poród domowy, jednak z uwagi na występowanie jednego z najwyższych w Europie wskaźników śmiertelności niemowląt, niektóre grupy zasugerowały, iż jest to procedura niebezpieczna. Badania naukowe nie potwierdziły jednak tego zarzutu.

Naukowcy przebadali dane z ponad pół miliona porodów przeprowadzonych w warunkach domowych i porównali je ze wskaźnikami porodów w szpitalach, nie znajdując żadnej różnicy w zagrożeniu dla zdrowia matek i noworodków.

Badania dotycztyły przypadków  kobiet w ciąży „niskiego ryzyka” i nie objęły porodów przyjętych przez lekarzy. Jakkolwiek w trakcie badań zauważono, iż 1/3 kobiet rozpoczynających poród w domach musiało zostać przetransportowanych do szpitala – chociaż powody były różne i dotyczyły zarówno np. nieprawidłowej pracy serca noworodka, jak i wyrażenia chęci zastosowania mocniejszych środków przeciwbólowych, niedostępnych w warunkach domowych – to pomimo tego wskaźnik zagrożenia życia i zdrowia matki oraz niemowląt nie był wyższy.


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: BBC | http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7998417.stm

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content