Trzeźwa uwaga kandydata na szefa niemieckiej dyplomacji do reportera BBC: W Niemczech mówimy po niemiecku

Aktualizacja: 2009-09-29 8:10 am

Kandydat na szefa niemieckiej dyplomacji, przewodniczący liberalnej FDP Guido Westerwelle zwrócił uwagę brytyjskiemu dziennikarzowi stacji BBC, który podczas przeprowadzanej 28 września br. konferencji prasowej zamierzał zadać pytanie po angielsku i uzyskać odpowiedź w tym języku.

“Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale jesteśmy na konferencji w Niemczech.” – odpowiedział Westerwelle reporterowi BBC.

Kolejna próba reportera brytyjskiego spotkała się z taką samą reakcją, gdy zadał on pytanie w języku angielskim, choć zgodził się na odpowiedź w języku niemieckim.

“W Wielkiej Brytanii  oczekuje się, by mówiono po angielsku, zatem tak samo jest w Niemczech: tutaj mówimy po niemiecku.” – odpowiedział Westerwelle.

Gdy za pomocą tłumaczki reporter brytyjski zadał w końcu pytanie dotyczące polityki zagranicznej przyszłego rządu Niemiec, Westerwelle odparł, że na konkretną odpowiedź jest za wcześnie i dodał, że:  “Po konferencji prasowej możemy się spotkać przy herbacie i porozmawiać o polityce zagranicznej tylko po angielsku. Ale tu mówimy w języku niemieckim”.

Pomimo, iż Guido Westerwell zna doskonale język angielski, to zdrowe podejście do kwestii tożsamości państwowo-narodowej nakazuje mu pielęgnowanie swojego języka.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Reuters

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14380 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]