Aktualizacja strony została wstrzymana

Izraelski minister odwołał wizytę w Wielkiej Brytanii z obawy przed aresztowaniem za zbrodnie wojenne

Szef izraelskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego odwołał swoją podróż do Wielkiej Brytanii, z obawy przed możliwością aresztownia za dokonane zbrodnie wojenne.

Avi Dichter, który miał przyjechać na tzw. pokojową konferencję izraelsko-palestyńską, został ostrzeżony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Napływające informacje wskazywały na to, że pro-palestyńscy działacze w Wielkiej Brytanii przygotowują wniosek o aresztowanie Dichtera za jego udział w ataku powietrznym w 2002 roku w Gazie, w którym zginęli „terroryści Hamasu” wraz z 14 cywilami.

Avi Dichter był w tym czasie szefem tajnej służby bezpieczeństwa Shin Bet. Dowódcy sił izraelskich w Gazie, generałowi Doron Alomg, udało się uniknąć aresztowania za zbrodnie wojenne podczas pobytu w Londynie w 2005 roku.

Izrael wezwał rząd premiera Gordona Browna do zmiany specyficznych przepisów funkcjonujących w Wielkiej Brytanii, celem uniemożliwienia osobom prywatnym wnoszenia oskarżeń o dokonanie przestępstw zbrodni wojennych.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content