Naukowcy: Śpiączka nie przeszkadza w nauce i rehabilitacji

Aktualizacja: 2009-09-28 11:51 am

Ludzie w stanie wegetatywnym mogą się uczyć – twierdzą brytyjscy i argentyńscy naukowcy. Czy to przełom w postrzeganiu choroby tych osób?

– Nasze badanie sugeruje, że skoro pacjent się uczy, ma możliwość do pewnego stopnia wyzdrowieć – twierdzi dr Tristan Bekinschtein z Uniwersytetu Camebridge. Zespół z jego uczelni, a także Uniwersytetu Buenos Aires i argentyńskiego Instytutu Neurologii Kognitywnej dokonał bardzo ważnego odkrycia.

Okazało się, że osoby w stanie wegetatywnym są w stanie na podstawie bodźców zewnętrznych uczyć się. Test polegał na włączaniu dźwięku słyszanego przez pacjenta, po którym naukowcy dmuchali mu powietrzem w oko, co powodowało mrugnięcie powieką. Po pewnym czasie chory mrugał słysząc sam dźwięk.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie twierdzą, że osoby w stanie wegetatywnym zapamiętują i mogą w dużym stopniu korzystać na rehabilitacji.

sks/Scienceblog.com

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14343 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]