Nowa, muzułmańska partia polityczna powstała w Bułgarii

Aktualizacja: 2009-09-27 6:30 pm

W Bułgarii powstała partia muzułmańska. Według statutu partii jej członkami mogą być osoby, które przyjęły etyczne normy islamu. O nowej partii na bułgarskiej scenie politycznej poinformowała w sobotę tamtejsza telewizja publiczna.

Nowe ugrupowanie nosi nazwę Muzułmański Związek Demokratyczny. Jego założycielem jest obywatel Bułgarii Ali Juzeirow, pochodzący z miasteczka Sławianci, na północnym wschodzie kraju. – Partia zamierza uczestniczyć w najbliższych uzupełniających wyborach lokalnych i w wyborach prezydenckich za dwa lata – oświadczył Juzeirow.

W Bułgarii mieszka około miliona muzułmanów.

W Bułgarii mieszka około miliona muzułmanów.

Podpisy pod wnioskiem o powołanie nowej partii złożyło 680 osób. Ugrupowanie ma być finansowane przez założycieli, którzy prowadzą interesy za granicą. Za swój hymn nowa formacja polityczna przyjęła marsz wojskowy z czasów imperium osmańskiego.

Konstytucja Bułgarii zabrania istnienia partii religijnych. Juzeirow wyjaśnił, że ugrupowanie będzie otwarte dla wszystkich i jego członkami mogą być również ludzie, którzy nie są muzułmanami, gdyż wystarczy, by podzielali system wartości islamu. Dodał też, że zamierza bronić interesów ponad miliona bułgarskich muzułmanów. W kraju istnieje osiem partii chrześcijańskich – argumentował.

Na konferencji prasowej założyciel nowej partii unikał odpowiedzi na pytanie, czy zamierza stworzyć alternatywę dla Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) – istniejącej od 1990 roku partii zrzeszającej turecką mniejszość, która obecnie jest trzecią polityczną siłą w parlamencie Bułgarii.

W ostatnich 20 latach w Bułgarii kilkakrotnie próbowano zakładać partię tureckiej i islamskiej mniejszości. Źadna z nich nie zagroziła DPS, który w swoim statucie i dokumentach starannie unika odniesień do wyznania lub narodowości swoich członków. Bułgarska prokuratura poinformowała już, że zbada czy Muzułmański Związek Demokratyczny nie będzie partią religijną i dopiero po tym podejmie decyzję w sprawie jego ewentualnej rejestracji.

MM/Wp.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14327 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]